Analytici: Nezaměstnanost v červnu dále klesla na 5,3 procenta

Nezaměstnanost v červnu dále klesla na 5,3 procenta z květnových 5,4 procenta, vyplývá z odhadů analytiků oslovených ČTK. Důvodem poklesu jsou především již jen sezonní práce v cestovním ruchu, zemědělství či stavebnictví. Úřad práce ČR zveřejní údaje v úterý 12. července.

„Míra nezaměstnanosti v červnu dále mírně klesne, a to na 5,3 procenta. Půjde však zejména o vliv sezonních prací, bez nich by míra nezaměstnanosti již stagnovala,“ řekl ČTK analytik ING Bank Jakub Seidler. V červenci by pak podle něj měla míra nezaměstnanosti nepatrně stoupnout, což je častý jev spojený s nástupem absolventů na trh práce. Tuzemský trh práce se veze na pozitivní vlně, a ta pokračovala i v červnu, souhlasil analytik Generali Investments Radomír Jáč.

Také analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda odhadl červnový pokles na 5,3 procenta, nejnižší úroveň od ledna 2009. Dynamika jejího poklesu však zpomaluje, a situaci tak zachraňují příznivé sezonní faktory. „Míra nezaměstnanosti se nachází blízko své přirozené úrovně, výjimečně dobře si stojí i v mezinárodním kontextu. Míra nezaměstnanosti je totiž v ČR momentálně nejnižší v zemích EU,“ upozornil.

Nezaměstnanost funguje v ekonomice jako zpožděný ukazatel, takže se do ní podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška začnou současné ekonomické nejistoty související s brexitem promítat nejdříve na podzim. Pro následující měsíce až do listopadu včetně počítá s víceméně stagnujícím podílem nezaměstnaných.

Newsletter