Analytici: Odstávky ovlivnily výsledky ČEZ i ve třetím čtvrtletí

Odstávky jaderných elektráren ovlivnily výsledky energetické společnosti ČEZ i ve třetím čtvrtletí letošního roku, míní analytici. Loni od července do září utržila společnost 47,7 miliard korun a dosáhla čistého zisku 1,2 miliardy korun. Letos očekávají analytici za stejné období tržby mezi 45 až 46,7 miliardami korun. Podle většiny z nich meziročně klesnul také čistý zisk, a to na úroveň pod jednu miliardu korun. Výsledky za třetí čtvrtletí i za prvních devět měsíců letošního roku oznámí ČEZ v úterý.

„Očekáváme, že výsledky ČEZ budou na provozní úrovni výrazně negativně ovlivněny odstávkami jaderných elektráren a postupně klesajícími zajištěnými cenami elektřiny. V průběhu celého třetího čtvrtletí byl odstaven alespoň jeden blok Jaderné elektrárny Temelín,“ řekl analytik České spořitelny Petr Bártek.

Zejména v druhé tuzemské jaderné elektrárně v Dukovanech pak ČEZ už v minulém roce rozšířil kontroly svarů, v jejichž dokumentaci byly nesrovnalosti. Firma také uskutečňuje investice, které potřebuje dokončit kvůli podání žádosti o nové povolení provozu tří ze čtyř bloků elektrárny. Rozsáhlé kontroly mají skončit příští rok.

Finanční ředitel ČEZ Martin Novák v srpnu uvedl, že dopad odstávek jaderných elektráren do letošního celoročního provozního zisku EBITDA společnosti bude přes tři miliardy korun proti tomu, kdyby bloky vyráběly na plný výkon. Odstávky byly také jedním z důvodů toho, že ČEZ v létě snížil odhad celoročního EBITDA z 60 na 58 miliard korun. Loni dosáhl ČEZ EBITDA ve výši 65,1 miliardy Kč. Čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy pak zatím očekává firma za celý rok na úrovni 18 miliard korun, což by byl pokles proti 20,5 miliardy Kč za rok 2015.

Podle analytiků je pravděpodobné, že ČEZ nyní cíle dále sníží. „Na úrovni provozního zisku EBITDA očekávám korekci o asi miliardu k hladině 57 miliard korun. Na úrovni očištěného čistého zisku pak snížení z 18 miliard na 17 až 17,5 miliardy korun,“ uvedl analytik Fio banky Jan Raška. Snížení cílů kvůli odstávkám očekává i analytik J&T Banky Bohumil Trampota. „V závěru roku se vzhledem k dokončení modernizace uhelných elektráren navíc zvýší odpisy a úroky, které budou mít na čistý zisk negativní vliv,“ dodal.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží prostřednictvím ministerstva financí zhruba 70 procent akcií.

Skupina ČEZ v pátek uvedla, že za prvních devět měsíců letošního roku zaměstnala nejvíc nových pracovníků za devět let. Přijato bylo přes tisíc lidí, 600 zaměstnanců naopak firmu opustilo. Nové pracovníky ČEZ nabral zejména pro posílení zákaznického a klientského servisu, přijati byli také lidé pro kontroly v jaderných elektrárnách. Podle výroční zprávy ČEZ pracovalo ke konci loňského roku ve skupině necelých 26.000 zaměstnanců. To je o více než 17 procent méně než v roce 2011.

Newsletter