Analytici: Opětovný pokles inflace není vyloučen

Přes růst zářijové inflace zůstává cenový vývoj podle analytiků velmi umírněný. Ekonomové dokonce nevylučují v dalších měsících opětovný pokles inflace. Důvodem je především vývoj v eurozóně, která ohlásila v září deflaci, a očekávaný pokles cen plynu pro domácnosti. Růst spotřebitelských cen v září zrychlil na 0,4 procenta, meziroční inflace tak byla o 0,1 procentního bodu vyšší než v srpnu.

„Doba nízké inflace nekončí. Odhlédneme-li však od sezónních vlivů a poklesu cen komodit ve světě, zjistíme, že domácí inflace se již zvolna probouzí k životu. Stále však nemá sílu na to, aby donutila ČNB ke změně názoru na sazby a kurz,“ uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

„Meziroční inflace zůstává i nadále velmi nízká,“ sdělil analytik ČSOB Petr Dufek. To podle něj vylepšuje reálnou finanční situaci českých domácností v době, kdy mzdy nerostou nijak oslnivým tempem. „Navíc se v tomto směru nic v nejbližších třech měsících ani nezmění,“ uvedl.

Kovanda: Pravděpodobnost delší intervence roste

Dnešní čísla i přes mírný růst inflace podle hlavního ekonoma Rokle Lukáše Kovandy dále nepatrně zvyšují pravděpodobnost, že Česká národní banka opustí svůj intervenční režim nejdříve až v roce 2017. „Vedle nízkých cen ropy a ekonomického útlumu Číny se do nízké úrovně inflace v ČR promítá také vývoj cenové hladiny v eurozóně,“ uvedl.

Dobrou zprávou podle analytičky Raiffeisenbank Daniely Milučké je, že se nenaplnily obavy z většího poklesu cen. „Meziroční růst spotřebitelských cen táhne k myšlence, že ochota spotřebitelské inflace růst je sice nízká, ale už se jeví známky chuti jít nahoru. Nicméně dosažení vytouženého dvouprocentního inflačního cíle bude kvůli turbulencím na trzích pomalejší, než se zdálo před létem,“ uvedla.

„V dalších měsících však inflace s nulou bude dále koketovat,“ uvedla hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová. Důvodem je nejen deflace v eurozóně, ale například i očekávané zlevnění plynu pro české domácnosti. „Ekonomika přitom hlásí vysoký počet volných pracovních míst a tlak na růst mezd se zvyšuje. Mzdově inflační tlaky se ale budou projevovat omezeně a nejdříve ve druhé polovině roku 2016. Proto je třeba i pro rok 2016 počítat s velmi nízkou inflací,“ uvedla.

„Je až s podivem, že ceny stále výrazněji nerostou. Centrální banky po celém světě nadopovaly ekonomiky obrovským množstvím peněz, a to se dříve nebo později musí projevit i u nás. Předpokládám, že tlak na zvýšení cen se ukáže už v roce 2016,“ uvedl investiční analytik Zlaťáky.cz Jan Žák.

Newsletter