Analytici: Pololetní výsledky ČEZ jsou pod očekáváním trhu

Pololetní výsledky energetické společnosti ČEZ jsou pod očekáváním trhu. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Příčiny vidí v množství vyrobené elektřiny, v opravných položkách k majetku firmy v Rumunsku a v odstávkách jaderných elektráren. Čistý zisk ČEZ klesl meziročně v pololetí o deset procent na 13,8 miliardy korun. Tržby pak o pět procent na 98,9 miliardy korun. Analytici přitom očekávali čistý zisk v rozmezí 14,7 až 15,6 miliardy korun a tržby na úrovni 98 až 100 miliard korun.

„Plán společnosti, kompenzovat meziroční pokles prodejních cen elektřiny navýšením objemu výroby, se zatím daří naplňovat jen průměrně, ale s tím se počítalo. Jde o efekt výrazně vyššího rozsahu odstávek jaderných bloků, který provází společnost od podzimu loňského roku. Pololetní výroba elektřiny je proto ve stejném období zhruba na úrovni roku loňského,“ řekl ČTK analytik Petr Hlinomaz.

Analytik poradenské společnost BDO Lukáš Hendrycha podotkl, že na čistý zisk za první pololetí měla negativní dopad také potřeba tvorby opravných položek k dlouhodobému majetku firmy v Rumunsku ve výši 0,9 miliardy korun. „To byl faktor se kterým se příliš v odhadech nepočítalo,“ potvrdil Hlinomaz.

Negativní reakci investorů na výsledky očekává analytik J&T Banky Bohumil Trampota. Upozornil, že ČEZ také snížil odhad celoročního provozního zisku EBITDA. „Očekávali jsme, že výhled bude ponechán,“ uvedl také analytik Fio Banky Jan Raška.

Newsletter