Analytici: Víc ekonomických rizik pro EU a ČR hrozí od Trumpa

Vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách v USA by krátkodobě přineslo více nejistoty na finanční trhy, oslabení dolaru a pokles ceny akcií než v případě zvolení Hillary Clintonové. Výrazné ekonomické dopady by prozatím EU a tím i ČR v případě Trumpova vítězství nepocítily. V delším období by ovšem, v případě plnění Trumpových předvolebních slibů, mohla být ekonomika EU i ČR zasažena kvůli jeho proklamovanému protekcionismu. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK.

Navíc by zřejmě podle ekonomů Trumpovo zvolení znamenalo konec jednání o obchodní dohodě mezi USA a EU (TTIP). Z té by přitom těžila i ČR. „Trump obecně představuje daleko vyšší míry nejistoty než (Hillary) Clintonová – z hlediska trhů je tak trochu ´neřízenou střelou´,“ uvedl hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda.

Na druhou stranu upozornil na to, že se USA potýkají s vysokým zadlužením a Clintonové sliby by při své realizaci vedly k jeho dalšímu nárůstu. Stejně tak je kontroverzní možné pokračování tzv. Obamacare, tedy systému zdravotní péče. Podle Kovandy zjevně není koncipován optimálně a představuje rostoucí zátěž pro americkou ekonomiku. Zároveň Kovanda předpokládá, že nakonec by byl Trump nucen ze svých předvolebních slibů slevit a situace by nemusela být zdaleka tak riziková.

„Zatímco vítězství Hillary Clintonové by podle finančních trhů znamenalo pokračování současné linie politiky, od Donalda Trumpa se dá očekávat změna kurzu americké politiky v mnoha směrech, změna, které se trhy spíše obávají,“ uvedl i hlavní ekonom Deloitte David Marek. Přímé obchodní a investiční vztahy České republiky a USA jsou podle něj sice relativně malé. „Nicméně USA jsou stále největší ekonomikou světa a jakékoli její zakolísání pocítí celá globální ekonomika, včetně České republiky,“ dodal.

Hlavní analytik Conseq Martin Lobotka uvedl, že v případe Trumpova zvolení lze čekat minimálně krátkodobý silný výprodej amerických aktiv, a to jak akcií, tak i dluhopisů. Dolar by podle něj proti euru v takovém případě lehce znovu oslabil a ceny ropy by díky Trunpovu slibu co nejvíce zajistit energetickou soběstačnost poklesly.

Lobotka dále upozornil, že jakýkoliv příklon ke světovému protekcionismu vedený USA, by se více dotkl Evropy jako otevřené ekonomiky. Stejně tak by větší dopad na Evropu mělo případné oslabení NATO. „Navíc po brexitu by vítězství Trumpa zasadilo další ránu kreditu liberálních demokracií a posílilo nejenom jejich autoritativní, neliberální modelové protějšky ve světě, ale hlavně antisystémové sily v Evropské unii,“ uvedl.

Hlavní analytik TopForex Peter Bukov upozornil, že prezidentské volby v USA jsou zdrojem nejistoty samy o sobě. Nejlépe jsou podle něj trhy naladěny, když stávající prezident obhajuje svůj post a v průzkumech má navrch. „Když prezident po vypršení druhého mandátu opouští úřad, propadá se podle analýzy časopisu Forbes index S&P 500 v průměru o 2,8 procenta. Přesně v téhle situaci se nalézáme dnes,“ uvedl.

Newsletter