Nad očekávání lepší německá data o indexu PMI podpořila euro. Společná měna je v zisku nad 1,0650 dolaru za euro. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje kolem 25,30 za euro.

Analytici: Vstřícnost Německa k uprchlíkům je z racionálních důvodů

Vstřícnější postup Německa vůči vlně uprchlíků není způsobem obavami ze stárnutí populace, a tudíž vývoje důchodového systému. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK v reakci na spekulace některých britských médií. Důvodem kladnějšího přístupu k uprchlíkům v Německu je spíše obecný postoj veřejnosti, soudí analytici.

Zpravodajský server BBC uvedl, že Německo se otevírá současnému přílivu uprchlíků víc než jiné země z racionálních důvodů. Zatímco například počet obyvatel Velké Británie rychle roste, v Německu je tomu právě naopak. A velkou zátěží pro německý sociální systém bude to, že na 100 lidí v produktivním věku bude v roce 2060 připadat 59 seniorů nad 65 let. V Británii tento počet rovněž vzroste, avšak „jen“ na 43 osob. V Česku to bude 50 seniorů na sto lidí v produktivním věku. V Německu tak výrazněji vzroste podíl peněz vydávaných z rozpočtu na důchody.

Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek však za odlišným přístupem Německa a Česka primárně nehledá ekonomické vysvětlení. „Domnívám se, že je spíš dán jednak rozdíly v postojích široké veřejnosti k problémům imigrace a jednak větší odpovědností německých politiků za celoevropské problémy,“ řekl.

Německo díky imigraci čeká příznivější demografický vývoj než Česko, s čímž souvisí lepší udržitelnost zdravotnictví a důchodů, řekl ČTK analytik Deloitte David Marek. Zároveň Německo využívá imigraci k podpoře svého trhu práce. Nezaměstnanost v Německu je nejnižší z celého kontinentu a bez přílivu nových pracovních sil by některé obory trpěly nedostatkem pracovních sil a tlakem na růst mezd a ztrátou konkurenceschopnosti. Promyšlená imigrační politika by mohla podobně posloužit i české ekonomice, dodal.

Analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda uvedl, že objem vyplácených starobních důchodů v poměru k HDP vzroste mezi lety 2013 a 2060 podle Evropské komise výrazně rychleji v Německu než v Česku. V Německu to bude ze 7,8 na 10,9 procenta, v ČR ze 7,3 na 8,1 procenta. To platí pro základní scénář předpokládaného vývoje. Při případné vyšší míře migrace se zátěž důchodového systému mírně sníží.

Úroveň migrace ale podle něj není faktorem, který by měl určující vliv na objem vyplácených starobních penzí v poměru k HDP v obou ekonomikách. Nelze prý ani tvrdit, že německá populace bude stárnutím zasažena citelněji než česká.

Evropská komise bude po Česku chtít, aby povinně přijalo dalších skoro 3000 uprchlíků, Německo jich má přijmout 31.000. Země visegrádské skupiny v pátek důrazně odmítly chystaný návrh komise na přerozdělení dalších 120.000 uprchlíků v rámci EU. Německo se připravuje na to, že letos přijme zdaleka největší počet běženců od druhé světové války.

Newsletter