Analytici: Výsledky britských voleb mohou být pro ČR příznivé

Výsledky britských voleb by mohly být pro českou ekonomiku příznivé, protože znamenají odmítnutí takzvaného tvrdého brexitu. Shodli se na tom dnes analytici oslovení ČTK. Podle nich je v zájmu českého hospodářství brexit co nejměkčí. Konzervativci pod vedením premiérky Theresy Mayové volby sice vyhráli, ale získali výrazně méně křesel, než se čekalo.

„Překvapivé zaváhání britských konzervativců v předčasných volbách, které měly potvrdit jejich pozici, může být dobrou zprávou pro českou ekonomiku,“ řekl ČTK analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Kabinet Mayové totiž vysílal zřetelný signál, že je zastáncem tvrdého brexitu, tedy rezolutního zpřetrhání vazeb s EU. Nynější volební neúspěch lze podle něj číst jako vzkaz voličů, že si tvrdý brexit nepřejí.

Z pohledu české ekonomiky stále platí, že čím ‚tvrdší ‚scénář si Británie vybere, tím hůře nejen pro britskou ekonomiku, ale i ostatní země, včetně ČR, dodal analytik Deloitte David Marek. Podíl Británie na českém exportu dosahuje 5,2 procenta. Nepřímý vliv skrze dodávky polotovarů a dílů pro zboží kompletované v jiných zemích a směřujících na britský trh je ovšem zhruba stejně velký, takže expozice ČR vůči britské ekonomice činí zhruba deset procent HDP, připomněl.

Nejpravděpodobnější variantou dalšího vývoje se podle Kovandy stal tzv. měkký brexit, kdy by britská strana přistupovala k rozchodu s EU vstřícně, výměnou za ponechání alespoň částečného přístupu na jednotný vnitřní trh.

Výsledek voleb znamená více nejistoty, a je tedy negativní zprávou pro české podnikatele, uvedl předseda Sdružení pro zahraniční investice Kamil Blažek. České firmy stejně jako Češi působící v Británii nebudou delší dobu vědět, co je čeká. S tím souvisí budoucí podmínky pro volný pohyb osob i řada dalších věcí. „Je více než zřejmé, že vznikne nestabilní vládní koalice a v delším časovém období se dají v Británii očekávat vnitropolitické spory, které rovněž budou zdrojem nejistot,“ uvedl.

Británie je pro české exportéry čtvrtou největší vývozní destinací. „Zachování volného obchodu s ní je pro naše firmy prioritou. Věříme, že nová britská vláda, ať většinová, nebo menšinová, levicová, či pravicová, se zasadí, aby bruselské vyjednávání o podmínkách vystoupení Británie z EU pokračovala v přátelském duchu a konstruktivní atmosféře. Chaotická politika by přinesla značné škody na obou stranách,“ uvedl ředitel Sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy Lukáš Martin.

Newsletter