Analytici: Zvýšení sazeb ČNB se dá čekat ve druhé půlce roku

Po ukončení měnových intervencí bude dalším krokem České národní banky zvýšení rekordně nízké 0,05procentní diskontní sazby. Analytici míní, že se dá očekávat už ve druhé půlce tohoto roku. Jedním z následků vyšších sazeb bude postupný růst úroků u půjček, tedy jejich faktické zdražení. Záležet ovšem bude podle nich i na kurzu koruny.

„Na základě prognózy ČNB bude pravděpodobný termín zvýšení sazeb během třetího čtvrtletí tohoto roku. Růst úrokových sazeb závisí také na vývoji měnového kurzu. Pokud se bude vývoj kurzu koruny výrazně odchylovat od původního předpokladu a stejně tak se nebude dařit držet inflačního cíle, přistoupí ČNB ke zvýšení až v příštím roce,“ uvedl Lukáš Hendrych z poradenské společnosti BDO. Další zasedání ČNB, na němž se bude rozhodovat o nastavení měnové politiky, je naplánované na 29. června.

Na zvýšení úrokových sazeb centrální banky zareagují podle Hendrycha i banky komerční. „Očekáváme, že úroky nevzrostou skokově, ale jejich růst, který registrujeme už dnes, se zrychlí. Jaká bude dynamika růstu, se odvíjí od mnoha neznámých, počínaje výší změny ze strany ČNB,“ upozornil Hendrych. Zároveň s úrokovými sazbami roste i míra inflace, která se dle předpokladů má pohybovat na úrovni dvou procent. Právě inflace je dalším z ukazatelů, které ekonomové sledují v souvislosti s úrokovými sazbami. Pro další čtvrtletí ČNB očekává její růst na 2,1 procenta.

„Ve druhé polovině roku ke zvýšení sazeb dojde, dost možná už ve třetím čtvrtletí,“ souhlasil analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Citelně silnější tlak na růst sazeb půjček a vkladů lze ale podle něj čekat až příští rok. V roce 2018 totiž svoji měnovou politiku začne normalizovat Evropská centrální banka. To povede k výraznějšímu zdražení cen zdrojů i na tuzemském mezibankovním trhu. Spolu s tím vzrostou úrokové sazby úvěrů a pod tlakem konkurenčního boje bank postupně, a pozvolněji, i vkladů. Letos ještě citelné zvyšování úroků z titulu normalizace měnové politiky čekat nelze, dodal.

Podle standardních modelů, které používají i centrální banky, by měly být sazby ČNB vyšší, než jsou dnes, připomněl analytik společnosti Deloitte David Marek. Problém je však podle něj kurz koruny. Zvýšení sazeb ČNB by mohlo podnítit rychlé posilování kurzu koruny, která je již beztak podhodnocená. „Proto mi přijde pravděpodobnější, že ČNB začne se zvyšováním úrokových sazeb až v příštím roce,“ odhadl.

Newsletter