Analytička k Fedu: Trhy jsou připraveny na růst sazeb v prosinci

Od Fedu se neočekávalo, že by na tomto setkání zvýšil sazby. Trhy se jen stěží pohnuly po prohlášení Výboru pro operace na volném trhu, v němž bylo oznámeno jen málo změn vedle konstatování, že růst zůstává solidní a vyrovnává tlumené tóny inflace. Trhy budou pozorněji sledovat vývoj v prosinci a již nyní jsou z 90 % připraveny na prosincový růst.“ Uvedla to Anna Stupnytska, globální ekonom Fidelity International. 

„Se silným růstem HDP ve třetím čtvrtletí a přicházejícími daty, která naznačují, že růst bude pokračovat, má Fed veškeré důvody, aby i na příští schůzce dále držel svou politiku postupného zvyšování sazeb,“ uvedla Stupnytska.

Dodala, že překvapivě nízká – a klesající – jádrová inflace znepokojuje některé členy Výboru pro operace na volném trhu. Dnešní prohlášení jednoznačně odkazuje na „měkké“ zvýšení cen, což je zajímavý nový vývoj. Je pravděpodobné, že zvýšení úrokových měr bude v dohledné budoucnosti velmi pomalé a mohlo by tak zůstat, pokud by se ekonomická data změkčila. 

„Zdá se, že ze všech hlavních světových centrálních bank je právě teď Fed v nejlepší pozici, aby pokračoval v mírně jestřábí politice. Začátkem příštího roku očekáváme oslabení amerického hospodářství, které zabrání Fedu, aby zvyšoval sazby v souladu se současnými prognózami. Dalším důležitou neznámou je uvolňování rozvahy. Pokud kumulativní efekt tohoto procesu dojde až k bezpodmínečnému utahování – což je pravděpodobné – pak by křivka sazeb měla být mělčí oproti aktuální trajektorii Fedu,“ naznačila Stupnytska.

Newsletter