Analytik: Česká dividendová sezóna opět začíná

České ekonomice se nebývalým způsobem daří. Nezaměstnaných je minimum, mzdy rostou, světová ekonomika zažívá synchronizovaný růst. To vše se odráží i v dobré ekonomické situaci českých firem. Ta jim umožňuje vyplácet velmi slušné dividendy a v řadě případů je i zvyšovat. Uvedl to hlavní makléř BH Securities Martin Vlček.

„Vysoký dividendový výnos patří mezi jeden s významných důvodů, proč jsou české akcie pro investory atraktivní. Vysoký dividendový výnos snižuje výkyvy cen akcií, takže jim dodává stabilitu v turbulentních dobách, které například nyní zažívá většina světových akciových indexů. Česká burza je díky vysokému dividendovému výnosu výrazně stabilnější než většina světových akciových trhů,“ dodává Vlček.

Z konkrétních firem český Philip Morris koncem března navrhl zvýšení dividendy o 8 procent na 1080 korun na akcii. A to si firma ještě ponechala rezervu z loňského zisku, takže má prostor pokračovat v solidním zvyšování dividendy i v příštích letech. Hospodářsky by se jí mohlo dařit i nadále.

Zlepšující se situace bank díky odrazu úrokových sazeb ode dna dokládá i návrh Komerční banky na letošní dividendu ve výši 47 Kč. To představuje silný růst hrubé dividendy o 17,5 procenta. Akcie Komerční banky dnes obchodují poslední den s nárokem na dividendu na pražské PCPP. Bankám by se mohlo dařit i nadále díky rostoucím českým a americkým úrokovým sazbám, ke kterým by se během roku mohly přidat i sazby eurové.

Moneta naopak navrhuje pro letošní rok výplatu dividendy o zhruba 18 procent nižší než vloni, ale je to dáno již tak vysokým výplatním poměrem a vysokým hrubým dividendovým výnosem. Růst sazeb a dobrá situace českých spotřebitelů by mohly pomoci i této bance udržet si dobrou hospodářskou situaci.

Newsletter