Analytik J&T Trampota: Odstávka dopadne na čísla Unipetrolu podstatně

Unipetrol oznámí výsledky za 3Q15 ve čtvrtek 22. října před otevřením trhu.

Třetí kvartál ovlivnila událost, po které je od 13. srpna neplánovaně odstavená petrochemická výroba. Protože je chemická výroba úzce spojena s litvínovskou rafinérií, která ji dodává vstupní materiál, je i provoz této rafinérie na minimálním výkonu. Rafinérie v Kralupech funguje bez omezení.

Unipetrol: Jak moc zasáhl do 3Q výsledků požár v Záluží?

Unipetrol stále neposkytl podrobnější informace týkající se této mimořádné události. Je velmi těžké odhadnout, co to pro Unipetrol bude znamenat, jak se např. budou na této události podílet pojišťovny a ostatní dostupné informace. Očekáváme, že neplánovaná odstávka bude trvat vyšší jednotky měsíců (cca půl roku) a dopad do čísel společnosti bude podstatný (mld. Kč).

Tato událost se navíc stala v době, kdy je extrémně příznivé makroprostředí (rafinérské a petrochemické marže). Toho měl Unipetrol využít, maximalizovat výkony a navázat na historicky nejlepší výsledky, které reportoval v 2Q15.  

Petrochemie byla v provozu zhruba polovinu kvartálu. Petrochemická marže vzrostla v meziročním vyjádření o +42,7 % (+8,3 % q/q). A litvínovská rafinérie je na tom bohužel podobně. Velká škoda, že Unipetrol si naplno neužije vysokou rafinační marži, která spolu s rozdílem B-U vzrostla meziročně o +69,8 % (+7,41 % q/q). Maloobchodní segment Unipetrolu (Benzina) předvede slušné výsledky vzhledem k hlavní motoristické sezóně. Celkové výnosy budou kvůli neplánované odstávce nižší jak v meziročním, tak čtvrtletním srovnání. Tržby odhadujeme na 28,9 mld. Kč (-15,2 % r/r a -11,3 % q/q), EBITDA by měla zůstat v kladném teritoriu 2,2 mld. Kč (8,5 % r/r a -53 % q/q). Č. zisk projektujeme na úrovni 1,3 mld. Kč (-5,3 % r/r a -60 % q/q).

Více než samotná čísla za 3Q15 budou podle našeho názoru investoři čekat na informace ohledně znovuspuštění chemické výroby a vyčíslení celkového dopadu odstávky.

Bohumil Trampota, analytik J&T

Newsletter