Ankara: Evropská kritika porušování svobody slova nás nezajímá

Tureckou vládu nezajímá evropská kritika porušování svobody slova v Turecku, se kterou prý Ankara nemá žádný problém. Turecký premiér Binali Yildirim to dnes členům své vládnoucí strany AKP řekl v parlamentu. Podle agentury Reuters dodal, že Evropa svobodu slova stále klade do cesty tureckému boji s terorismem.

„Nezajímají nás vaše ´červené linie´. Jen lid může vytyčovat ´červené linie´. Ty vaše nejsou důležité,“ řekl dnes Yildirim s odkazem na pondělní kritiku, která zazněla od předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze. Ten na svém twitterovém účtu označil pondělní zatýkání novinářů deníku Cumhuriyet za „další překročení červené linie“ týkající se svobody slova v Turecku. „Probíhající masivní čistky se zdají být politicky motivovanými, spíše než legálně a bezpečnostně zdůvodnitelnými,“ napsal Schulz.

Turecká policie v pondělí zadržela více než desítku novinářů a členů vedení opozičního listu Cumhuriyet. Jako důvod uvedla jejich údajné napojení na kurdské separatisty a na hnutí duchovního Fethullaha Gülena, jehož turecká vláda viní z červencového pokusu o puč. Podle nezávislé organizace P24 uzavřel turecký režim od července 168 sdělovacích prostředků a vydavatelství, včetně například vysílání kurdského dětského programu. Přes 200 novinářů bylo zadrženo, ve vězení zůstává přes sto žurnalistů.

„Nemáme žádný problém se svobodou slova. V tom nemůžeme s našimi evropskými přáteli souhlasit. Oni nám stále kladou svobodu slova do cesty v boji proti terorismu,“ řekl dnes Yildirim.

Turecký premiér se před poslanci vyjádřil také k avizovanému možnému znovuzavedení trestu smrti, který Turecko zrušilo v souvislosti se svou kandidaturou na členství v Evropské unii. Podle Yildirima by mohla vláda navrhnout v tomto smyslu „omezené opatření“, pokud bude panovat politická shoda, kterou ale blíže nespecifikoval. Premiér rovněž řekl, že jakékoli opatření stran trestu smrti by nebylo aplikováno zpětně.

Newsletter