Ankara sesadila kurdské starosty, vyvolala protesty v ulicích

Turecká vláda sesadila z funkcí třicítku starostů, zejména na kurdském jihovýchodě země, a nahradila je svými příznivci. Většinou šlo o šéfy radnic, kteří byli zvoleni za opoziční prokurdskou Lidovou demokratickou stranu (HDP), kterou vláda považuje za politické křídlo kurdských separatistů z PKK. Informovala o tom agentura Reuters. Výměna starostů vyvolala v řadě měst na jihovýchodě země střety demonstrantů s policií. Krok vlády kritizovala i ambasáda USA.

„Z funkcí bylo odvoláno celkem 28 starostů, z nichž 24 mělo vazby na PKK a čtyři jsou podezřelí z vazeb na FETÖ,“ uvádí se v prohlášení ministerstva vnitra. Proti Straně kurdských pracujících (PKK), která vede ozbrojený boj za práva Kurdů a autonomní Kurdistán, vede vláda válku již třicet let. Jako FETÖ označuje Ankara hnutí duchovního Fethullaha Gülena, jehož považuje za zosnovatele červencového pokusu o puč.

Dnešní výměna starostů následuje poté, co turecký prezident ve čtvrtek prohlásil, že tažení proti zaměstnancům ve státní správě se nyní zaměří na příznivce kurdských separatistů. Dosud byly popřevratové čistky cílené na lidi, které režim označil za stoupence Gülenova hnutí.

Od nezdařeného puče turecké orgány vyhodily z práce na 80.000 státních zaměstnanců, včetně tisíců učitelů a dalších lidí pracujících ve školství. Ve čtvrtek pozastavily činnost více než 11.000 učitelů kvůli údajným vazbám na PKK. V pátek stovky učitelů proti tomuto kroku demonstrovaly ve městě Diyarbakir na kurdském jihovýchodě země. Policie je rozháněla vodními děly a desítky lidí zatkla.

Také výměna starostů, která začala platit od dnešního rána, vyvolala demonstrace, zejména v jihovýchodních provinciích. Ve městě Hakkari vyšli lidé k radnici protestovat poté, co policie zabránila odvolaným šéfům radnice za HDP ve vstupu do budovy. Demonstranty rozháněla slzným plynem, čtyři lidi včetně zástupce starosty krátce zadržela.

Slzný plyn a vodní děla použila dnes policie k rozehnání několika stovek demonstrantů také ve městech Batman a Suruç na jihovýchodě země.

Jmenování nových starostů vládním dekretem odsoudila dnes strana HDP, která oznámila, že tento krok neuzná. Podle ní jím byla porušena ústava a evropská úmluva o lidských právech. „Toto nezákonné a svévolné rozhodnutí jen prohloubí problémy v kurdských městech a udělá z kurdské otázky ještě hůře řešitelný problém,“ uvedla v prohlášení HDP.

K výměně kurdských starostů se dnes vyjádřila i americká ambasáda v Ankaře. „Doufáme, že jmenování bude dočasné a že obyvatelům bude brzy umožněno vybrat si místní zastupitele v souladu s tureckými zákony,“ uvedlo velvyslanectví USA.

Newsletter