Včerejší komentář viceguvernéra Fedu Claridy o taperingu a načasování zvýšení sazeb podpořil dolar a americké tržní sazby, včetně těch reálných. Euro se proti dolaru obchoduje na 1,1830 EURUSD. ČNB dnes zvýší sazby a představí novou prognózu. Rizikem silnější koruny je rychlejší úroková normalizace. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

ANO chce novou formu koaliční smlouvy, ČSSD je připravena jednat

Hnutí ANO nyní nevypoví koaliční smlouvu kvůli stvrzení reorganizace policie, jak pohrozilo. Předseda hnutí a ministr financí Andrej Babiš po dnešním podvečerním jednání předsednictva uvedl, že ANO chce jednat o nové formě koaliční dohody. Babiš trvá na tom, že ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) dnešním podpisem reformy policie ukázal, že smlouva je „cár papíru“. ČSSD je připravena s ANO a lidovci mluvit o doplnění či zpřesnění koaliční smlouvy, uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Sociální demokracie ale revizi dokumentu nepožaduje.

Výpovědí koaliční smlouvy Babiš hrozil dopoledne v případě, že Chovanec změny v policii podpisem potvrdí. Chovanec je stvrdil odpoledne. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) před odpoledním odletem na návštěvu Číny v reakci na hrozbu výpovědi dohody ze strany ANO uvedl, že by se jednalo o neadekvátní reakci. Babiš řekl, že ANO vyčká na návrat premiéra, radikální krok by teď nebyl korektní. Do Česka by měl Sobotka přiletět v úterý časně ráno.

Koaliční smlouva byla podle Babiše několikrát porušena a neexistuje mechanismus, jak vymáhat závazky. „Je nutné, aby si koalice sedla a definovala restart,“ řekl šéf ANO.

Ačkoliv Babiš nařkl Chovance z arogance a z poškození vztahů v koalici, ANO nebude požadovat jeho rezignaci, jak z hnutí dříve znělo. „Planá gesta nechceme a občané země si udělají sami obraz o tom, jak byl zlikvidován boj proti korupci,“ řekl předseda ANO. O odstoupení neuvažuje ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), jak před časem naznačoval. „Nevidím, abych volil osobní způsob,“ uvedl.  

Hnutí ANO nadále trvá na tom, že spojení protimafiánské a protikorupční policie pod jedno vedení má sloužit k likvidaci nezávislého útvaru, který vedl Robert Šlachta. „ČSSD přebírá odpovědnost za vývoj a osud policie. Myslím, že čas ukáže, jak to skutečně bylo,“ dodal Babiš.

ČSSD je připravena jednat

ČSSD je připravena s ANO a lidovci mluvit o doplnění či zpřesnění koaliční smlouvy, uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Sociální demokracie ale revizi dokumentu nepožaduje, dodal v prohlášení. Na středeční ráno pozve Sobotka šéfy ostatních koaličních stran k jednání o dohodě na další vládní spolupráci. Sobotka odletěl dnes na návštěvu Číny, odkud se vrátí v úterý.

„Za dobré bych pokládal, kdyby koalice jasně deklarovala vůči občanům několik zásadních programových bodů, které bude chtít v každém případě společně prosadit ještě do konce volebního období,“ uvedl premiér k možné úpravě koaliční dohody. Rozhodnutí ANO smlouvu nyní nevypovědět a jednat o dalším fungování koalice považuje za racionální. „ČSSD by viděla jako chybu, kdybychom zahodili vládní model, který naší zemi přinesl dva a půl roku stability, sociálního smíru a prosperity,“ doplnil.

Koalice získá čas, řekl Bělobrádek

Předseda KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek považuje za rozumné, že ANO nyní nevypoví koaliční smlouvu kvůli sporné reformě policie. Koalice získá čas a prostor na promyšlení dalších kroků, řekl Bělobrádek v České televizi (ČT). Je možné pokračovat podle nynější koaliční smlouvy, ale jde o to, aby se dodržovala, uvedl. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš po večerním jednání předsednictva strany oznámil, že ANO chce jednat o nové formě koaliční dohody.

„Získáme týden, aby vychladly hlavy,“ řekl Bělobrádek. Do sporu o policejní reorganizaci, jejíž součástí je převedení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a protikorupční policie pod jedno vedení, se v koalici dostalo ANO a ČSSD. Babiš dopoledne varoval, že pokud reformu podepíše ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), může ANO vypovědět koaliční smlouvu. Po Chovancově podpisu ale předsednictvo ANO rozhodlo s dalšími kroky počkat na návrat premiéra ze zahraničí. Do Česka by měl Bohuslav Sobotka (ČSSD) přiletět v úterý časně ráno.

Bělobrádek uvedl, že ANO, které nyní mluví o porušování koaliční smlouvy ze strany vládních partnerů, samo v minulosti smlouvu mnohokrát porušilo. Mechanismy na vymáhání, jaké chce mít ANO v dohodě, tam podle šéfa lidovců být nemohou. Vládní strany se sice zavázaly, že budou podporovat koaliční návrhy, ústavním právem jednotlivých poslanců je ale hlasovat podle jejich vědomí a svědomí. Stejně tak k policii je ustanovení v koaliční smlouvě, ale zákonné pravomoci má ministr vnitra a policejní prezident.

Důležité je podle Bělobrádka hledat dohodu. „Je to o tom, navzájem se respektovat, nepoužívat komunikaci, která je za hranicí slušného chování,“ řekl. I kdyby se napsala nová koaliční smlouva, bude záležet na tom, zda bude vůle ji dodržovat a snaha dospět ke konsenzům, dodal.

Newsletter