Antimonopolní úřad nově dohlíží na výši poplatků z plateb kartou

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) bude ode dneška dohlížet na poplatky za karetní platební transakce. Výsledkem jeho nové kompetence by mělo být snížení nákladů obchodníků a vyšší transparentnost. Úřad tuto kompetenci dostal v souvislosti se včleněním nařízení Evropského parlamentu z roku 2015 do českého právního řádu. Vyplývá to z tiskové zprávy na webu ÚOHS.

„Účelem nařízení je dosáhnout snížení poplatků za karetní transakce hrazené obchodníkem a podpořit kvalitu soutěžního prostředí,“ uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Nová pravomoc se týká zejména povinností takzvaných „schémat platebních karet“, jako jsou Visa či Mastercard. Tento systém, na němž se podílí banka vydávající kartu, banka obchodníka, obchodník a uživatel karty, ovládá hlavní část trhu. Obchodníkům je účtován poplatek za každou transakci kartou. Ti pak následně promítají tyto poplatky do ceny výrobků a služeb, které nabízejí.

„V rámci evropské regulace mezibankovních poplatků si kompetence dozorových orgánů určily členské státy. Doufáme, že český dohled přispěje ke komfortu držitelů karet například omezováním příplatků za platbu kartou a přispěje tak k rozvoji bezhotovostního placení,“ řekl ČTK generální ředitel Mastercard pro ČR, Slovensko a Rakousko Miroslav Lukeš.

ÚOHS uvedl, že nově nebude možné uplatňovat územní omezení v licencích, na jejichž základě banky vydávají platební karty, či diskriminovat banky, které se rozhodnou na platební karty umisťovat větší počet platebních značek. Zpracovatelé plateb pak jsou povinni zajistit oddělení svých aktivit od schémat platebních karet.

ÚOHS zintenzivní spolupráci s Českou národní bankou, která dohlíží na samotnou výši poplatků za karetní transakce a další související povinnosti bank. Spolupracovat chce i s Českou obchodní inspekcí, která dohlíží na to, jak obchodníci plní zejména své informační povinnosti.

Hlavní činností ÚOHS je dohled nad hospodářskou soutěží, stíhá například kartely nebo povoluje fúze. Touto činností se zabývá od začátku 90. let. Vykonává také dozor nad veřejnými zakázkami, významnou tržní silou firem a monitoruje poskytování veřejné podpory. Úřad má kolem 200 zaměstnanců a sídlí v Brně.

Newsletter