Antimonopolní úřad: Úvěrová Essox může koupit PSA Finance

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) schválil prodej české pobočky Banque PSA Finance (BPF), kterou kupuje úvěrová společnost Essox ze skupiny Komerční banky. ČTK to zjistila z webu úřadu, rozhodnutí je pravomocné. Kromě české kupuje Essox také slovenskou pobočku PSA Finance. Obě společnosti se zaměřují na financování automobilů značek Peugeot, Citroën a DS.

„Spojení nevzbuzuje obavy z narušení hospodářské soutěže při jakémkoli v úvahu připadajícím vymezení produktového relevantního trhu,“ uvedl v rozhodnutí místopředseda ÚOHS Hynek Brom.

Podpisem transakčních dokumentů získá Essox stoprocentní vlastnický podíl v PSA Finance Česká republika a v PSA Finance Slovakia. Essox by tak měl zajišťovat pro budoucího importéra PSA kompletní nabídku finančních produktů a služeb včetně spotřebitelského financování, finančního i operativního leasingu a pojištění.

„Transakce pro nás představuje výjimečnou příležitost zvýšit tržní podíl Essoxu na financování nových automobilů. Můžeme se nyní spoléhat nejen na expertízu kolegů z Essoxu, ale stavět budeme i na zkušenostech a know-how týmu z PSA Finance v ČR a na Slovensku,“ uvedla už dříve generální ředitelka Essoxu Jana Hanušová. Spojení umožní Essoxu nabídnout kompletní finanční služby koncovým zákazníkům i dealerům PSA, dodala.

Společnost Essox, která na trhu působí od roku 1993, patří mezi významné nebankovní poskytovatele finančních služeb v ČR. V současnosti má silnou pozici na českém trhu financování ojetých automobilů. Komerční banka drží v Essoxu podíl 50,93 procenta, zbývající podíl 49,07 procenta vlastní společnost SG Consumer Finance se skupiny Société Générale. Société Générale vlastní v Komerční bance podíl 60,4 procenta.

PSA Finance Česká republika na svém webu uvádí, že byla založena francouzskou bankou Banque PSA Finance, dceřinou společností výrobce automobilů, skupiny PSA-Peugeot-Citroën. Banque PSA Finance má podle těchto údajů pobočky v jednadvaceti zemích světa.

Newsletter