AP: Clintonová má dostatečnou voličskou podporu, aby zvítězila

Předvolební průzkumy v USA jsou poměrně vyrovnané, ale v odhadu celkového počtu odevzdaných hlasů má demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová nad svým republikánským soupeřem Donaldem Trumpem navrch. Volby se budou konat 8. listopadu a Clintonovou nyní podle analýzy agentury AP podporuje dostatečný počet voličů potřebný k celkovému vítězství.

Analýza AP vychází z několika parametrů. Opírá se o průběžné průzkumy veřejného mínění v jednotlivých státech, o volební výsledky z minulosti, o demografické trendy a průběh volební kampaně. Výsledkem je zjištění, že součet předpokládaných voličských hlasů by bývalé první dámě k vítězství stačil.

Clintonová má silné pozice na severovýchodě Spojených států, který je tradiční baštou demokratů. Solidní pozici má její kandidatura i na severu a západním pobřeží včetně nejlidnatějšího státu Kalifornie.

Trumpa podporují voliči na jihu USA mezi státy Jižní Karolína a Texas. Další oblastí, s níž může Trump počítat, je severozápad země, zejména státy severně od Utahu a Nebrasky.

Ke státům, kde jsou šance na získání voličských hlasů vyrovnané, počítá AP Floridu, Iowu, Nevadu, Severní Karolínu a Ohio.

Newsletter