AP: Clintonová získala potřebný počet hlasů k získání nominace

Hillary Clintonová si zajistila počet hlasů delegátů, které potřebuje k automatickému získání demokratické nominace. Uvedla to agentura AP na základně svých výpočtů. Bude tak první ženou, která se ocitne na kandidátce jedné z velkých politických stran v USA.

Podle výpočtů AP se podařilo Clintonové, bývalé první dámě a ministryni zahraničí, získat o víkendu potřebných 2383 hlasů. Její nominace by měla být formálně schválena na nominačním sjezdu demokratické strany, který se uskuteční v červenci ve Filadelfii.

Demokratický konkurent Clintonové však boj o nominaci stále nevzdává. Podle něj média špatně počítají s hlasy tzv. superdelegátů, kteří mohou na nominační konferenci hlasovat bez ohledu na výsledek primárek.

Po více než čtyřech měsících končí také prezidentské nominační klání republikánů, podle posledních propočtů agentury AP má jistou nominaci Donald Trump.

Další volební shromáždění se konají dnes. Demokraté a republikáni společně pořádají primárky v Kalifornii, Montaně, New Jersey, Novém Mexiku a Jižní Dakotě a demokraté budou navíc hlasovat ještě na volebním shromáždění v Severní Dakotě.

Newsletter