Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0660 za euro. Koruna včera oslabila zpět nad 25,20 za euro.

AP: Experti tvrdí, že skandál s krádeží e-mailů vyvolalo Rusko

Experti, kteří studovali dokumenty o hackerském útoku na servery americké Demokratické strany, podle agentury AP potvrzují podezření o ruském podílu na incidentu. O něm se soudí, že měl ovlivnit prezidentské volby v USA. Podle britského bezpečnostního konzultanta Matta Taita „všechny důkazy svědčí proti Moskvě“.

Soubor téměř 20.000 e-mailů obsahoval většinou neškodnou stranickou korespondenci, některé z nich ale údajně naznačují, že vedení strany v primárních volbách dávalo přednost Hillary Clintonové před Berniem Sandersem. Skandál vyvolal bouřlivé protesty Sandersových stoupenců a zkomplikoval průběh nominačního sjezdu demokratů.

Rusko podíl na dubnovém hackerském útoku odmítá, kremelský mluvčí Dmitrij Peskov obvinění nedávno označil za absurdní a paranoidní. Tait a další odborníci mají prý ale řadu důkazů, které ruskou stopu potvrzují. Některé z nich poskytla kalifornská firma CrowdStrike, kterou si demokraté najali k vyčištění napadené počítačové sítě.

Ve zprávě zveřejněné minulý měsíc firma napsala, že dva útoky na servery směřovaly z Ruska. Některé stopy ukazují, že útočné soubory prošly počítači konfigurovanými v Rusku. Existují rovněž náznaky, že stejní hackeři jsou odpovědni i za jiný útok, namířený loni proti německému parlamentu. Šéf německé kontrarozvědky tehdy v neobvyklém prohlášení otevřeně označil za původce Moskvu. Ze strany Kremlu to podle něj nebyla pouhá špionáž, ale přímo sabotáž.

„Německá kontrašpionáž ví obvykle o Rusech všechno. Když Rusko konkrétně jmenují, pak to je třeba brát doopravdy vážně,“ řekl novinářům německý expert Thomas Rid.

Ukradené soubory elektronické pošty v pátek zveřejnil server WikiLeaks. Jeho zakladatel Julian Assange prohlásil, že neexistuje žádný důkaz o ruském podílu na této operaci.

Newsletter