Aplikace Applu pro přehrávání hudby a čtení knih v Číně nefungují

Aplikace společnosti Apple pro přehrávání hudby a čtení knih přestaly necelých sedm měsíců od zprovoznění v Číně fungovat. V zemi od března platí přísnější pravidla pro zveřejňování obsahu na internetu. Omezení se vztahují hlavně pro zahraniční firmy, napsala dnes agentura Reuters.

Redaktoři Reuters se pokusili vstoupit do internetového obchodu ve službě iBooks a do servisu pro nákup filmů v rámci aplikace iTunes. Narazili ale na sdělení v čínštině, podle kterého jsou tyto služby „nepoužitelné“.

Americký list The New York Times s odvoláním na nejmenované zdroje napsal, že Apple obě služby uzavřel na žádost čínského regulátora médií, totiž čínské státní správy tisku, publikací, rozhlasu, filmu a televize. Ta podle agentury AP rozšiřuje svoje pravomoci i na internetový obsah, který regulují i jiné vládní agentury a ministerstva.

„Doufáme, že knihy a filmy našim zákazníkům v Číně opět co nejrychleji zpřístupníme,“ uvedla podle Reuters mluvčí Applu.

Širší oblast Číny, která zahrnuje také Tchaj-wan a Hongkong, je pro Apple druhým největším trhem z hlediska příjmů. Je tomu tak především díky popularitě jeho chytrých telefonů iPhone v Číně, která je největším trhem s chytrými telefony na světě. Když ale čínská státní média v minulosti označila telefony za hrozbu pro národní bezpečnost, narazil Apple ze strany Pekingu na odpor.

Vláda prezidenta Si Ťin-pchinga se snaží formovat veřejné mínění prostřednictvím internetu a rozhodla se nevídaným způsobem zpřísnit jeho kontrolu, napsal Reuters. Kampaň, kterou se Peking pokusil převést do řeči zákonů, podle kritiků nebere na vědomí lidská práva a překáží obchodu.

V březnu vstoupila v platnost nová pravidla pro zveřejňování prakticky všech typů mediálního obsahu v Číně. Regule mimo jiné ukládají, že veškerý obsah musí být uchováván na serverech v Číně.

Newsletter