Apple sesadil Samsung z první příčky v prodeji smartphonů

Americká společnost Apple v loňském čtvrtém čtvrtletí vystřídala v čele světového trhu s chytrými mobilními telefony jihokorejského konkurenta Samsung Electronics, jenž byl jedničkou od roku 2012. Vyplývá to z údajů, které na svých internetových stránkách zveřejnila výzkumná společnost Gartner.     

Globální prodej chytrých telefonů v celém loňském roce podle firmy Gartner stoupl o více než 28 procent na 1,2 miliardy přístrojů. Na celkovém prodeji mobilních telefonů se tak podílel dvěma třetinami.     

V samotném čtvrtém čtvrtletí prodej smartphonů vzrostl meziročně o 30 procent na 367,7 milionu přístrojů. Apple zvýšil čtvrtletní prodej téměř o polovinu na zhruba 75 milionu přístrojů. Prodej Samsungu naopak klesl o 12 procent na 73 milionů přístrojů.     

„Výkon Samsungu na trhu s chytrými telefony se ve čtvrtém čtvrtletí roku 2014 dál zhoršoval. Jeho tržní podíl se snížil téměř o deset procentních bodů,“ uvedla společnost Gartner.     

Podíl Samsungu na světovém trhu se smartphony ve čtvrtém čtvrtletí klesl na 19,9 procenta z 29,5 procenta před rokem. Apple naopak zvýšil podíl na 20,4 procenta ze 17,8 procenta. Americká firma podle Gartneru nadále těžila ze silné poptávky po nových modelech iPhone 6 a iPhone 6 Plus, které uvedla na trh loni v září.     

Za celý loňský rok si nicméně Samsung udržel na trhu s chytrými telefony prvenství. Jeho prodej stoupl o necelá tři procenta na 307,6 milionu přístrojů, zatímco Apple zvýšil odbyt o 27 procent na 191,4 milionu přístrojů, vyplývá z údajů firmy Gartner. 

Apple světovou trojkou v nákupech zlata?

Short Apple? Opravdu?

Snaží se Apple opravdu o kořist Tesly?
 

Newsletter