Arabsko-kurdská koalice dobyla strategický Manbidž v Halabu

 Arabské a kurdské oddíly porazily radikály z Islámského státu (IS) v severosyrském městě Manbidž. O strategicky položené město ležící poblíž turecké hranice se bojovalo měsíce. O úspěchu povstaleckých skupin dnes informovala exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR).

Islámský stát Manbidžem, který leží v provincii Halab, dopravoval ke svým oddílům a do svého sídla ve městě Rakka posily a také materiál. Do ofenzívy proti němu byla nasazena koalice, která si říká Demokratické síly Sýrie (SDF) a jejíž hlavní složkou jsou kurdské milice. Osvobozovacím jednotkám v boji pomáhala mezinárodní letecká koalice vedená Spojenými státy a také specialisté americké armády, kteří pomáhali boj koordinovat.

„Jednotky SDF od soboty (ode dneška) kontrolují Manbidž, pročesávají jeho centrum a hledají poslední radikály, kteří jsou ještě ve městě,“ oznámila SOHR.

Ofenzíva byla zahájena 31. května. Příslušníci SDF začali obsazovat vesnice v okolí a 23. června ohlásili, že jsou na okraji města. Jejich postup se pak kvůli těžkému odporu IS zpomalil.

SOHR dnes oznámila, že ve městě jsou stále ještě skupinky IS. Agentura Reuters informovala, že dobyvatelé mají v rukou asi 90 procent města.

V Manbidži kdysi žilo 100.000 obyvatel, Kurdů i Arabů. IS město obsadil v lednu 2014 a učinil z něj centrum nelegálního obchodu s uloupenými archeologickými památkami.

SDF se zformovaly na popud USA. V řadách této koalice je podle odhadu 25.000 lidí. Asi pětina z nich jsou Arabové a zbylí pak Kurdové, kteří patří ke kurdským milicím YPG.

Zmocněnec amerického prezidenta Baracka Obamy pro boj s IS Brett McGurk v červnu řekl, že dobytím Manbidže se otevře cesta pro boj o hlavní stan IS v Sýrii, o Rakku.

Newsletter