Arca Capital chce analýzu závazků majitele OKD vůči firmě a státu

Skupina Arca Capital investora Pavola Krúpy požaduje, aby vláda iniciovala vytvoření analýzy závazků, kterými se kupující zavázal uzavřením smlouvy o koupi akcií vůči společnosti OKD a státu. Krúpa se proto dopisem obrátil na ministra financí Andreje Babiše (ANO) a ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD).

Podle Arca Capital došlo v rámci privatizace menšinového podílu akcií OKD v roce 2004 uzavřením smlouvy o koupi akcií mezi Fondem národního majetku České republiky a společností Karbon Invest k vytvoření závazků kupujícího vůči společnosti OKD a státu, které nebyly dodrženy.

Na základě smlouvy o koupi akcií se kupující zavázal, že v souvislosti s jakýmkoli útlumem těžby ze strany OKD nevznikne žádný nárok na vynaložení prostředků ze státního rozpočtu ČR a že společnost nebude takový nárok uplatňovat. Současná situace, kdy je zahájeno insolvenční řízení a společnost požaduje po státu miliardy, je jednoznačně v rozporu s tímto závazkem, upozornila Arca Capital.

Ve smlouvě o koupi akcií uzavřené mezi FNM a společností Karbon Invest je také zakotveno, že kupující zajistí, aby společnost OKD vytvářela zákonné rezervy finančních prostředků na vypořádání škod a na rekultivace a sanace dle horního zákona.

Vážná hospodářská situace OKD, která vedla k zahájení insolvenčního řízení, je zapříčiněna nestandardními kroky bývalého i současného managementu společnosti OKD i NWR. Je zde podezření, že finančními operacemi, které způsobily vyvedení hodnotných aktiv (tunelování) a nevýhodné zadlužení firmy OKD u mateřské společnosti NWR a které byly mimořádně nevýhodné pro společnost OKD, mohlo dojít ke spáchání trestné činnosti, uvedla Arca Capital.

Newsletter