Z ekonomického kalendáře nás odpoledne čekají už jen data ohledně žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. Dopoledne zveřejněný index cen výrobců za eurozónu (výsledek výrazně nad očekávání) euru pomáhá na silnější úrovně. Hlavní měnový pár se přibližuje hranici 1,1350 EURUSD. Koruna se posunula do okolí 25,40 EURCZK. Zlotý pokračuje v prudkém posilování a na páru s eurem se posunul do okolí hranice 4,60 EURPLN.

Arca Capital chce po EK prošetření podpory pro GE při odkupu Agrobanky

Skupina Arca Capital dnes podala k Evropské komisi stížnost z důvodu nedovolené veřejné podpory poskytnuté skupině General Electric v souvislosti s odkupem části společnosti Agrobanka v roce 1998. Jedná se o nedovolenou veřejnou podporu, která byla GE poskytnuta ve výši téměř 20 miliard korun ze strany ČNB a zároveň ve výši 126 miliard korun získaných jako garance od státu. Serveru Roklen24 to sdělila mluvčí Arca Capital Barbora Hanáková.

„V rámci procesu privatizace společnosti Agrobanka v roce 1998 odkoupila skupina GE ziskové části Agrobanky za velmi nízkou cenu 304 milionů Kč. Zároveň tím GE získala nejen záruky ve výši 126 miliard korun od státu, ale také ze strany ČNB částku pro posílení kapitálové přiměřenosti banky ve výši 19,7 miliardy Kč,“ uvedla mluvčí.

Dodala, že ihned po své privatizaci začala Agrobanka jako součást GE vytvářet zisk a již o rok později, v roce 1999, vykázala čistý zisk ve výši 980 milionů Kč a vysoká ziskovost ve výši od 1 mld. Kč ročně pokračovala i nadále v letech 2000 – 2015. Tato vysoká ziskovost Agrobanky jako součásti GE dokazuje, že tuto podporu nebylo nutné v souvislosti s odkupem ziskových aktiv Agrobanky poskytovat. GE kapitálový vklad ve výši 19,7 mld. Kč držela v Agrobance po celou dobu, aby si jej následně v roce 2015 vyplatila formou dividendy.

Arca Capital upozornila na to, že Evropská komise vyhodnotila v roce 2007 posouzení tohoto kapitálového vkladu ve výši 19,7 miliardy Kč jako státní podpory za irelevantní. Důvodem k tomu byla skutečnost, že platnost této podpory v době vstupu ČR do EU vypršela. EK však vydala v této věci nesprávné usnesení, když postupovala na základě neúplných a nekorektních informací. Kapitálový vklad byl sice poskytnut GE ze strany ČNB v roce 1998, tedy před vstupem ČR do EU, následně si však GE v roce 2015 tuto částku vyplatila formou dividendy. Proto se jedná o veřejnou podporu, která se svojí časovostí týká období po vstupu ČR do EU, tudíž je povinností EK posoudit, zda se jedná o státní podporu kompatibilní s vnitřním trhem či nikoliv.

„Součástí stížnosti je i výzva Evropské komisi, aby vyžádala od GE vysvětlení celé kauzy ohledně nákupu zdravého portfolia tehdejší Agrobanky. Celý tendrový proces se totiž jeví jako velmi nestandardní, neboť původně se účastnilo 16 účastníků a finálně zůstává pouze GE a současně tendrová dokumentace v té době neobsahovala pro zájemce transparentní informace a to právě o poskytnutí podpory ve formě kapitálového vkladu ve výši 19,7 mld. Kč, poskytnutých záruk až do výše 126 miliard Kč pro nového vlastníka a navíc poskytnutí put opce jako záruky plného odškodnění v případě neočekávaných závazků spojených s nákupem tohoto portfolia,“ uvedla Hanáková.

Newsletter