Arca Capital podala žalobu kvůli prodeji tzv. Nové Agrobanky

Skupina Arca Capital podala k soudu žalobu k určení neplatnosti kupní smlouvy o prodeji části podniku Agrobanka do rukou společnosti Moneta. Smlouva byla uzavřena 22. srpna 1998 mezi společnostmi Agrobanka a GE Capital Bank, a.s. – nyní MONETA Money Bank a.s. Serveru Roklen24 to sdělila mluvčí Arca Capital Barbora Hanáková.

Arca Capital je přesvědčena o neplatnosti smlouvy z důvodu, že neobsahuje podstatné náležitosti a je v rozporu se zákonem, uvedla mluvčí „Žaloba je směřována na obě strany, které kupní smlouvu uzavřely, včetně tehdejšího nuceného správce, který jednal za společnost Agrobanka a nebyl dle zákona oprávněn část podniku Agrobanka prodat,“ dodala.

Jelikož je likvidace společnosti Agrobanka v poslední fázi, skupina Arca Capital apeluje ve věci prokázání neplatnosti kupní smlouvy na promptní konání v zájmu akcionářů Agrobanky i podniku samotného. Akcionářům i Agrobance jako takové by totiž mohla vzniknout škoda značného rozsahu v případě, že by v rámci likvidaci nedošlo ke zpeněžení majetku, který mohl být převeden neplatnou kupní smlouvou do rukou společnosti Moneta, dodala Hanáková.

Výnos z rozsáhlého majetku, který je podle skupiny Arca Capital neplatně v rukou společnosti Moneta, by měl být v podobě likvidačního zůstatku rozdělen mezi akcionáře Agrobanky. Nad platností kupní smlouvy a jejími právními náležitostmi existuje od jejího počátku řada pochybností a zápis převodu části Agrobanky společnosti Moneta do obchodního rejstříku byl soudy opakovaně odmítnut, uvedla Arca Capital v tiskové zprávě.

Newsletter