Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Argentina se po 15 letech vrátila na dluhopisové trhy

Argentina se po 15 letech vrací na mezinárodní trh dluhopisů, z něhož byla vyloučena po bankrotu v roce 2002. Argentinská vláda dnes oznámila emisi obligací v celkové sumě 10-15 miliard dolarů. S její pomocí vyplatí zbylé věřitele, s nimiž se v letošním roce dohodla na řešení jejich pohledávek.

Poté, co Argentina vyhlásila největší státní bankrot v historii, přijala většina investorů odpis více než dvou třetin svých pohledávek. Zbylí investoři však nové dluhopisy se sníženou hodnotou nepřijali, což vedlo k vleklým soudním sporům a vyloučení země z mezinárodních kapitálových trhů. Nový pravicový prezident Mauricio Macri po svém nástupu na konci roku neztrácel čas a během několika měsíců se jeho vláda s posledními nevyplacenými věřiteli dohodla.

Vláda vydává čtyři tranše s lhůtou splatností tři, pět, deset a 30 let. Výnos dluhopisu se splatností za tři roky orientačně určila na zhruba 6,75 procenta, desetiletý dluhopis má mít výnos asi osm procent. Konečná cena emisí bude stanovena v úterý. Globálními koordinátory emise jsou Deutsche Bank, HSBC, JP Morgan a Santander, úpis povedou banky BBVA, Citigroup a UBS.

Investoři podali na první argentinské dluhopisy od roku 2001 objednávky v hodnotě 40 miliard dolarů, řekly agentuře Reuters informované zdroje. Největší zájem se zaměřil na desetiletý dluhopis, který získal 39 procent celkového objemu objednávek.

Argentina se za předešlých levicových vlád kvůli nemožnosti půjčovat si v zahraničí spoléhala na tištění peněz, což vedlo k prudkému růstu inflace a sporům o měření cenových indexů s analytiky i Mezinárodním měnovým fondem. Letos inflace podle odhadů ekonomů dosáhne 35 procent, vláda ji chce ale snížit pod 25 procent. Země se rovněž dlouhodobě potýká s růstem rozpočtového schodku a ekonomickou stagnací.

Newsletter