Armex Oil dostal od ÚOHS pokutu téměř 5 milionů korun

Děčínský velkoobchodník s pohonnými hmotami Armex Oil dostal od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 4,9 milionů korun. Důvodem je pozdní nahlášení nákupu společnosti Transcargo. Firma se pokutě bude ještě bránit, podala žalobu ke Krajskému soudu v Brně. ČTK to řekla mluvčí soudu Simona Pešková.

Armex Oil měl původně zaplatit 7,5 milionu, předseda ÚOHS Petr Rafaj ale následně pokutu společnosti snížil. Zbytek rozhodnutí svých podřízených ponechal. „Správní žaloba byla podána proti druhému výroku rozhodnutí předsedy ÚOHS, tedy proti výroku o změněné výši pokuty,“ uvedla Pešková.

Armex koupil svého konkurenta v roce 2013, o schválení transakce ale ÚOHS požádal až v roce 2015 a ÚOHS fúzi schválil. Antimonopolní úřad posuzoval oblast velkoobchodní distribuce nafty a benzinu. Vedl pouze zjednodušené řízení, u kterých povoluje transakce bez podmínek.

ARMEX Oil obchoduje s ropnými produkty. Firma na trhu působí od roku 1999. Kromě velkoobchodního prodeje začala od roku 2003 budovat i vlastní síť čerpacích stanic.

TRANSCARGO je tradičním distributorem pohonných hmot působícím zejména na Moravě s obratem převyšujícím 5,5 miliardy korun. Armex Oil se stal nejdříve jediným společníkem v Transcargu a následně společníkem s podílem 75 procent. Obě firmy patří do koncernu ARMEX GROUP, který působí ve velkoobchodu a maloobchodu. Pokuty za pozdní nahlášení fúzí dává antimonopolní úřad ojediněle. Většinou se pohybují v řádu stovek tisíc korun.

Newsletter