Asociace exportérů: Vývoz z ČR v lednu výrazně zrychlí tempo

Český export by měl v lednu výrazně zrychlit svůj růst a meziročně zaznamenat více než desetiprocentní zvýšení. Předpovídá to aktuální Index exportu Asociace exportérů a Raiffeisenbank, který pro leden vzrostl na 10,89 procenta z prosincových 4,27 procenta. Růst nad desetiprocentní hranicí Index exportu naposledy předvídal pro listopad roku 2015. Na dnešním Exportním fóru v Mladých Bukách to ČTK řekl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Za zrychlením exportu by podle něj měly stát opětovný růst zakázek, viditelné zlepšení vyhlídek na růst evropské ekonomiky, uklidnění hysterie kolem brexitu a stabilní kurz koruny.

Podle posledních údajů ČSÚ zahraniční obchod Česka v srpnu skončil podle předběžných údajů v přebytku 13,8 miliardy korun, o rok dříve byl ve schodku 1,7 miliardy korun. Výsledek kladně ovlivnil především obchod s minerálními palivy a se stroji a dopravními prostředky. Vývoz se v srpnu meziročně zvýšil o 17,4 procenta na 265,9 miliardy korun a dovoz o 10,5 procenta na 252,1 miliardy korun.

Index exportu si klade za cíl tři měsíce dopředu předpovídat vývoj českého exportu na základě statistických dat a dalších parametrů. Do indexu jsou zahrnuty německé průmyslové zakázky, kurz koruny k euru očištěný o inflaci v průmyslu, české zakázky ze zahraničí a index nákupních manažerů eurozóny. V rámci sestavování indexu jsou rovněž jednou za čtvrtletí dotazováni čeští exportéři na jejich očekávání ohledně budoucího vývoje exportu.

Newsletter