Asociace: Trh se zájezdy letos klesl nejméně o 10 procent

Trh se zahraničními zájezdy letos klesl o nejméně deset procent, odhaduje Asociace cestovních kanceláří ČR. Za úbytkem cest do ciziny stály hlavně obavy lidí o bezpečnost v řadě zemí, zejména v Egyptě a v Turecku, naopak rostly destinace jako Španělsko a Bulharsko. Poptávka po last minute zájezdech ale byla v létě silná, neboť Češi nechali nákup dovolené na poslední chvíli. Vzrostly i prodeje exotických dovolených. Vyplývá to z vyjádření zástupců cestovních kanceláří.

„Na začátku letošního roku se mnoho tuzemských cestovních kanceláří potýkalo s poklesem poptávky, zejména ty specializované na konkrétní destinace. Před letními prázdninami se ale situace obrátila a lidé začali skupovat zájezdy na poslední chvíli,“ uvedla dnes pro ČTK členka představenstva asociace Simona Fischerová.

Marketingový ředitel Exim tours Stanislav Zíma očekává letos pokles celého trhu se zájezdy do zahraničí o zhruba 15 procent. „Velmi slibně však vypadají září a říjen, kdy se nebývale velké množství klientů rozhodlo vycestovat,“ dodal Zíma.

Podle CK Fischer se letos prodeje zájezdů do Španělska a Bulharska zvýšily o 100 procent, naopak zájem o Turecko a Egypt klesl o třetinu. O tyto dvě destinace je ale velký zájem v nabídce last minute zájezdů, a to zejména kvůli nízkým cenám. Svou roli sehrál také fakt, že v přímořských letoviscích panoval klid. „Zájem je takový, že jak u Turecka, tak Egypta momentálně dokonce dokupujeme kapacity,“ uvedl mluvčí CK Jan Bezděk.

Rostla také poptávka po zájezdech do exotických zemí. „Exotika se díky stále zvyšujícímu počtu nových leteckých spojů a výhodným cenám letenek stává stále dostupnější. Mnoho turistů vyráželo do exotiky i během letních prázdnin, zejména do Spojených arabských emirátů,“ dodala Fischerová.

„Je zřejmé, že část klientů, kteří v létě na leteckou dovolenou neodjeli, přesunulo svoji dovolenou na podzim k vzdálenějším exotickým destinacím,“ potvrdil Zíma.

Tuzemské cestovní kanceláře prodají ročně zájezdy za zhruba 20 miliard Kč. Čeští turisté loni podnikli do zahraničí 4,2 milionu cest delších než čtyři dny, což bylo o 142.000 více než v roce 2014. K nejoblíbenějším dovolenkovým destinacím patřily Slovensko, Chorvatsko a Itálie.

Newsletter