Na amerických trzích se dnes z důvodu státního svátku neobchoduje. Absence amerických obchodníků se patrně projeví na nižší likviditě dolarového trhu. Měny regionu po ranním oslabení odmazávají ztráty. Nejvíce posiluje koruna, a to až k hranici 26,15 za euro, která dříve zafungovala jako support.

AstraZeneca prodá Pfizeru divizi antibiotik za 1,5 mlrd USD

Největší americká farmaceutická společnost Pfizer koupí od britské společnosti AstraZeneca její divizi malomolekulárních antibiotik. Pfizer dá za divizi více než 1,5 miliardy dolarů (36 miliard Kč), sdělila dnes AstraZeneca. Ta před dvěma roky odmítla návrh Pfizeru na své převzetí za 120 miliard dolarů.

Prodej divize umožní britské firmě lépe se zaměřit na vývoj nových léků v hlavních oblastech jejího podnikání, tedy na poli léčení rakoviny, respiračních a kardiovaskulárních chorob. Pfizer uvedl, že transakce rozšíří jeho sestavu antibiotik, která nyní obsahuje více než 60 produktů.

Pfizer zaplatí za divizi hned po dokončení transakce 550 milionů dolarů a dalších 175 milionů USD předá britské firmě v lednu 2019. Na dalších poplatcích a platbách pak ještě vyplatí až 850 milionů USD, uvedly firmy podle agentury Reuters.

Pfizer v pondělí oznámil, že koupí za zhruba 14 miliard dolarů (335 miliard Kč) amerického výrobce léků proti rakovině Medivation. Pfizeru to pomůže stát se největším producentem onkologických preparátů na světě.

Newsletter