Atentáty v Bruselu způsobily hospodářské škody za miliardu eur

Březnové teroristické útoky v Bruselu způsobily belgické ekonomice škody za více než miliardu eur (27 miliard Kč). Hospodářské dopady atentátů, při kterých zemřelo 32 lidí, se ale budou projevovat i v dalších měsících. Serveru Derniére Heure to dnes řekl belgický ministr hospodářství Kris Peeters.

Při útocích z 22. března, k nimž se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), odpálili sebevražední útočníci dvě nálože na letišti Zaventem a jednu ve stanici metra Maelbeek v centru města. Firmy, které měly na napadených místech provozovny, se podle Peeterse čtyři měsíce od útoků potýkají s celkovým propadem příjmů o 760 milionů eur (20,5 miliardy Kč). O dalších 175 milionů eur (4,7 miliardy Kč) se propadly tržby bruselských taxislužeb, kin, galerií a podobných institucí.

Hospodářské škody zaznamenala i státní správa. Brusel je vyčíslil na 122,5 milionu eur (3,3 miliardy Kč), Vlámsko na 33 milionů eur (890 milionů Kč) a Valonsko na 20 milionů eur (540 milionů Kč). Celkem odpovídají ztráty soukromých společností i státu 0,1 procenta belgického HDP, uvedl Peeters.

Ministr přislíbil, že vláda „aktivuje všechny dostupné nástroje“, aby pomohla firmám, které útoky zasáhly. Zároveň ale varoval, že s propadem příjmů kvůli atentátům musejí podniky počítat i v příštích měsících, možná i letech.

Newsletter