Atentáty způsobily Belgii škody za 400 milionů eur

Na 400 milionů eur (10,8 miliardy Kč) se podle předběžných odhadů vyšplhají škody, které belgickému hospodářství způsobily úterní teroristické útoky. S odvoláním na ekonoma Petera Vanden Houtea o tom dnes informoval list L‘Avenir. Hospodářské ztráty prý mohou v závislosti na vývoji situace ještě vzrůst.

„Pokud přetrvá teroristická hrozba nebo pokud budou spáchány dokonce ještě další útoky, mohly by škody (způsobené belgickému hospodářství) ještě vzrůst,“ uvedl Vanden Houte. Podle jeho předběžného odhadu by se mohly škody vyšplhat až na 0,1 procenta HDP, což je uvedených zhruba 400 milionů eur.

„Opravy jsou přitom jen malou částí. Uzavřené zůstaly v úterý kavárny, restaurace, obchody a hrozí, že do nich zákazníci nezavítají ani v následujících dnech,“ uvedl ekonom.

„Je rovněž pravděpodobné, že těmto podnikům uškodí i nová bezpečnostní opatření. Zahrnout do škod je potřeba také náklady na uzavření letiště, které se podle některých mohou vyšplhat až na deset milionů eur denně, i na paralyzovanou hromadnou dopravu,“ dodal Vanden Houte.

Newsletter