Atény zažily další protivládní protesty

Několik tisíc lidí se dnes sešlo u budovy řeckého parlamentu na protivládní demonstraci. Kritizovali vládu za neplnění slibů a ustupování věřitelům výměnou za finanční pomoc. Protest byl podle agentury Reuters krátký a obešel se bez násilí.

„Protestujeme proti lžím, které (premiér) Alexis Tsipras navykládal Řekům. Zničili Řecko,“ řekl šedesátiletý účastník demonstrace, který nesl heslo s výzvou „Rezignuj“ určenou premiérovi. Další pak nesli nápisy „Odejděte domů“.

V květnu a červnu parlament schválil penzijní a daňové reformy výměnou za pomoc ve výšce 7,5 miliardy eur, která by měla být Řecku vyplacena příští týden. Mnoho Řeků je přesvědčeno, že ani po šesti letech ústupků vláda nedokázala zemi vyvézt z dluhové krize, píše Reuters.

Dnešní demonstrace byla největší od února. Přišlo na ni přes 5000 lidí a demonstrovali v době, kdy parlament jednal o zákonu, který má podnítit zájem investorů zajištěním současné výše daní po více než deset let. Před parlamentem přitom zněly z reproduktorů Tsiprasovy předvolební projevy, v nichž sliboval, že bude chránit důchody. Vláda tvrdí, že protest zorganizovala opozice, což ale účastníci popřeli.

Po Tsiprasově loňském znovuzvolení pouličních protestů ubylo, ale potyčky jsou známy z akcí, jichž se účastní ministři. Pracovníci letecké přepravy chtějí příští týden pět dní stávkovat kvůli dlouhodobým pronájmům regionálních letišť, které jsou součástí dohody o záchranném programu pro Řecko. Ve dvoudenní postupné stávce jsou pracovníci přístavů na protest proti prodeji dvou největších přístavů země v Pireu a Soluni. Řecká centrální banka dnes vyzvala mezinárodní věřitele ke zmírnění některých podmínek finanční pomoci.

Newsletter