Na amerických trzích se dnes z důvodu státního svátku neobchoduje. Absence amerických obchodníků se patrně projeví na nižší likviditě dolarového trhu. Měny regionu oslabují. Nejvyšší ztráty registruje polský zlotý patrně reagující na zprávy z minulého týdne ohledně možného snížení sazeb a dalších intervencí.

Austrálie souhlasí s uzavřením tábora se stovkami migrantů na ostrově Manus

Austrálie souhlasí s uzavřením svého tábora se stovkami migrantů na ostrově Manus na severu Papuy-Nové Guineje. Sdělila to dnes vláda Papuy-Nové Guineje, která o to žádala. Kdy se sporný tábor uzavře a co bude s tamnímu migranty, ale neuvedla. K tomu se Austrálie zatím nevyjádřila.

Austrálie uplatňuje přísnou azylovou politiku, jež znemožňuje běžencům, kteří doplují k australským břehům, usadit se v zemi a posílá je do táborů v ostrovních státech Nauru a Papua-Nová Guinea. Za provozování táborů Canberra těmto zemím platí. Australská vláda prohlašuje, že tímto způsobem bojuje s převaděčstvím a nelegální migrací. Kritici ale poukazují na špatné životní podmínky v detenčních zařízeních.

Nejvyšší soud státu Papua-Nová Guinea v dubnu rozhodl, že australský detenční tábor pro uprchlíky na tomto ostrově je protiústavní, že tamní zadržování žadatelů o azyl je porušením jejich práva na osobní svobodu. Soud proto vyzval vlády obou zemí, aby podnikly okamžité kroky s cílem ukončit zadržování 900 migrantů.

Premiér Papuy-Nové Guineje Peter O‘Neill hned poté slíbil, že bude imigrační centrum uzavřeno. Uvedl, že neprodleně požádá Austrálii, aby navrhla alternativní řešení pro zadržované běžence. Ti, kdo budou uznáni za legitimní uprchlíky, mohou zůstat ve státě Papua-Nová Guinea, „pokud si budou přát stát se platnými členy místní společnosti“, dodal tehdy premiér.

Newsletter