Australská centrální banka snížila úroky na rekordní minimum

Australská centrální banka (RBA) dnes snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na rekordní minimum dvou procent. Chce tak podpořit domácí ekonomiku, na kterou má negativní vliv citelný pokles cen komodit a slábnoucí poptávka z Číny. Letos přitom banka úroky snížila už podruhé – od srpna 2013 je až do letošního února držela beze změny na 2,5 procenta. 

Analytici rozhodnutí banky všeobecně očekávali. Část z nich se však v anketě agentury Reuters domnívala, že RBA počká se snížením úroků až do zveřejnění návrhu vládního rozpočtu na příští fiskální rok, který začne v červenci. Vláda má zveřejnit rozpočet v příštím týdnu. 

Austrálii, která je bohatá na přírodní suroviny, se podařilo během globální finanční krize vyhnout se recesi, převážně díky předchozímu desetiletému rozkvětu těžebního průmyslu. V poslední době na ni ale doléhá oslabení čínské ekonomiky, která je pro Austrálii největším vývozním trhem, a také pokles cen komodit, jako je železná ruda nebo uhlí. 

Centrální banka ve svém prohlášení také uvedla, že ekonomika vykazuje známky zlepšení a vypustila zmínku o tom, že bude možná nutné podniknout další opatření. Dostupné informace také podle ní ukazují na zlepšení poptávky domácností a silnější růst aměstnanosti. 

Newsletter