Dolar postupně umazává ranní ztráty, a to jak proti procyklickým měnám, tak i v dolarovém indexu. V případě eurodolaru působí nejen dolarový obrat, ale i evidentní plošný výprodej eura. Oslabující euro proti dolaru nijak nezatěžuje měny regionu, které tak zpevnily. Koruna po krátké korekci dopoledních zisků začala opět posilovat, a to až na hranici 26,10 za euro.

Australské aerolinky Qantas hlásí rekordní zisk, vyplatí dividendy

Australská letecká společnost Qantas Airways má za uplynulý fiskální rok rekordní zisk, k němuž jí pomohla zejména úsporná opatření v předchozích letech. Firma tak poprvé od roku 2009 vyplatí dividendy. Zisk před zdaněním se za rok do konce června téměř zdvojnásobil na 1,42 miliardy australských dolarů (AUD; 25,9 miliardy Kč) ze 789 milionů USD před rokem, uvedl dnes podnik.

Qantas před dvěma lety vykázal rekordní ztrátu 2,8 miliardy AUD. Aerolinky následně přistoupily k masivní restrukturalizaci a úsporám, jejichž součástí bylo propouštění a omezení kapacit. Hospodaření aerolinek vedle úspor podpořil i pokles cen pohonných hmot.

Společnost vyplatí dividendu sedm centů na akcii. Každý ze zhruba 25.000 zaměstnanců také obdrží mimořádnou odměnu 3000 AUD (54.800 Kč).

Navzdory rekordním výsledkům ale zisk zaostal za odhady analytiků. Ti jej v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali na 1,6 miliardy AUD. Tržby se zvýšily o tři procenta, náklady na pohonné hmoty naopak o 17 procent klesly.

Newsletter