Automax Group dostala pokutu za nedostatečné označení osvěžovačů

Firma AutoMax Group dostala od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 300.000 Kč za nesprávné a nedostatečné označení nebezpečných výrobků, které v průběhu let 2014 a 2015 uvedla na český trh. Šlo o 18 druhů osvěžovačů vzduchu do auta značky Wunderbaum s nebezpečnými chemickými směsmi. Firma je dovezla ze Švýcarska v počtu bezmála 2,5 milionu kusů. V tiskové zprávě to dnes uvedla zástupkyně mluvčí ČIŽP Jana Jandová. Vyjádření společnosti ČTK zjišťuje.

„Společnost AutoMax Group jako dodavatel těchto vonných stromečků na český trh zodpovídala za jejich řádné označení dle chemické legislativy. Svou povinnost však zanedbala,“ uvedl specialista na chemické látky ČIŽP Oldřich Jarolím. Podle něj na obalech chyběly výstražné symboly a věty o nebezpečnosti výrobků, například o jejich dráždivosti kůže. U jednoho druhu výrobku nebyl k dispozici ani český popis.

Pokud u nebezpečných chemických látek chybí povinné značení, výstražné symboly nebo český popis, není spotřebitel podle inspektorů dostatečně informován o rizikovosti látek. „Při nesprávné manipulaci s nimi pak může dojít k ohrožení, případně i poškození jeho zdraví,“ podotkl ředitel ČIŽP Erik Geuss.

Firma navíc nebezpečné směsi včas neohlásila do registru chemických látek a přípravků (CHLAP) ministerstva zdravotnictví, což ji ukládá zákon. Dále také neoznámila klasifikaci některých látek Evropské chemické agentuře (ECHA).

Společnost je povinna všechny nedostatečně označené výrobky stáhnout z trhu, což budou inspektoři ČIŽP i nadále kontrolovat.

Newsletter