Automobilka Mitsubishi se propadla do provozní ztráty

Japonská automobilka Mitsubishi Motors vykázala poprvé za téměř šest let čtvrtletní provozní ztrátu. Firma se potýká s propadem prodeje na domácím trhu po skandálu kolem manipulací s údaji o spotřebě pohonných hmot.

Společnost dnes oznámila, že ve druhém finančním čtvrtletí končícím v září prodělala na provozní úrovni 36,2 miliardy jenů (8,5 miliardy Kč). V celém finančním roce počítá firma s provozní ztrátou 27,6 miliardy jenů. Odhad celoroční čisté ztráty automobilka zvýšila na téměř 240 miliard jenů z dříve předpokládaných 145 miliard jenů.

Mitsubishi v dubnu přiznala, že její zaměstnanci u některých modelů prodávaných v Japonsku manipulovali s testy spotřeby pohonných hmot a nadhodnocovali efektivitu využití paliva. Skandál těžce poškodil pověst automobilky a vedl k poklesu hodnoty jejích akcií o téměř 40 procent. Mitsubishi se navíc podobně jako další japonské automobilky potýká s negativními dopady silného kurzu domácí měny na export.

Minulý týden se největším akcionářem Mitsubishi stal japonský konkurent Nissan, když dokončil převzetí zhruba třetinového podílu v podniku za 237 miliard jenů. Nissan slíbil, že Mitsubishi pomůže zotavit se z negativních dopadů aféry se spotřebou.

Newsletter