Americká inflace vzrostla mírně rychleji, než činil konsensus. Trh čísla evidentně „prohlédl“ z titulu tranzitorních efektů. Americké výnosy klesají, dolar oslabuje. Oslabující dolar se na měnách regionu nijak výrazně neprojevuje. Koruna balancuje na hraně 26,00 za euro.

Automobilka Mitsubishi se propadla do provozní ztráty

Japonská automobilka Mitsubishi Motors vykázala poprvé za téměř šest let čtvrtletní provozní ztrátu. Firma se potýká s propadem prodeje na domácím trhu po skandálu kolem manipulací s údaji o spotřebě pohonných hmot.

Společnost dnes oznámila, že ve druhém finančním čtvrtletí končícím v září prodělala na provozní úrovni 36,2 miliardy jenů (8,5 miliardy Kč). V celém finančním roce počítá firma s provozní ztrátou 27,6 miliardy jenů. Odhad celoroční čisté ztráty automobilka zvýšila na téměř 240 miliard jenů z dříve předpokládaných 145 miliard jenů.

Mitsubishi v dubnu přiznala, že její zaměstnanci u některých modelů prodávaných v Japonsku manipulovali s testy spotřeby pohonných hmot a nadhodnocovali efektivitu využití paliva. Skandál těžce poškodil pověst automobilky a vedl k poklesu hodnoty jejích akcií o téměř 40 procent. Mitsubishi se navíc podobně jako další japonské automobilky potýká s negativními dopady silného kurzu domácí měny na export.

Minulý týden se největším akcionářem Mitsubishi stal japonský konkurent Nissan, když dokončil převzetí zhruba třetinového podílu v podniku za 237 miliard jenů. Nissan slíbil, že Mitsubishi pomůže zotavit se z negativních dopadů aféry se spotřebou.

Newsletter