Automobilový trh v EU zrychlil v květnu růst na 16 procent

Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii zrychlil v květnu meziroční růst na 16 procent z dubnového tempa 9,1 procenta. Dosažený počet 1,288 milionu vozů byl nejvyšší květnový výsledek za osm let, tedy od doby, než automobilový průmysl zasáhla hospodářská krize. Uvedlo to dnes Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Celkový prodej nových osobních aut v EU roste bez přerušení již 33 měsíců.

Počet nově registrovaných aut v dubnu vzrostl ve všech zemích EU s výjimkou Irska a dvouciferná tempa hlásily takřka všechny hlavní trhy – Itálie, Francie, Španělsko i Německo. V České republice se prodej zvýšil o 34,4 procenta na 24.335 vozů.

Vyšší odbyt v dubnu zaznamenali takřka všichni výrobci aut, včetně největší evropské automobilky Volkswagen, která se potýká s následky skandálu kolem měření emisí u naftových vozů. Odbyt vozů značky VW, které se skandál týká nejvíce, stoupl o 4,1 procenta. Jejich podíl na trhu EU se ale dál snížil na 11,1 procenta. Prodej vozů dceřiné značky Škoda vzrostl o 15,3 procenta.

Ke květnovému zrychlení růstu přispěl jeden prodejní den navíc. Za prvních pět měsíců roku se počet registrací nových osobních vozů v EU zvýšil o 9,9 procenta na 6,4 milionu. Nejvyšší tempo růstu zaznamenaly trhy Itálie, Španělska a Francie.

ACEA očekává, že trend růstu bude pokračovat. Na celý letošní rok sdružení zvýšilo odhad růstu na pět procent z dosavadních dvou procent. Prodej nových aut v EU loni vzrostl o 9,3 procenta na 13,7 milionu vozů a zaznamenal druhý rok růstu za sebou.

Z jednotlivých výrobců táhl minulý měsíc růst prodeje zejména francouzský Renault a italská skupina Fiat Chrysler Automobiles. Dvouciferná tempa růstu zaznamenaly i německé automobilky Daimler a BMW i společnost Audi ze skupiny Volkswagen.

Newsletter