Až 25 začínajících firem bude moci využít kosmické technologie

V Praze se otvírá první podnikatelský inkubátor zaměřený na kosmické technologie ve střední a východní Evropě. České hlavní město se tak stává součástí sítě 16 podobných center Evropské kosmické agentury (ESA) ve 13 zemích Evropy. Program ESA BIC Prague poskytne zhruba 1,25 milionu eur (34 milionů Kč) pro 25 českých start-upů po dobu pěti let. Vyplývá to z dnešních údajů agentury CzechInvest.

Cílem programu je podpořit využití kosmických technologií v běžném životě a zajistit tak podporu výzkumu, vývoje a inovací a zpeněžení jejich výsledků. Po dobu pěti let se do programu bude moci zapojit až 25 českých začínajících firem.

Inkubátor dnes slavnostně otevřel generální ředitel Evropské kosmické agentury Johann-Dietrich Wörner spolu s generálním ředitelem CzechInvestu Karlem Kučerou a primátorkou hlavního města Adrianou Krnáčovou. „ESA BIC Prague je unikátní příležitostí pro pražské subjekty, neboť jim pomůže získat finanční prostředky i odborné poradenství a rozjet podnikání založené právě na těchto technologiích,“ uvedla Krnáčová.

Podnět ke vzniku pražského kosmického inkubátoru vzešel od ministerstva dopravy, které je v České republice za kosmické aktivity zodpovědné. Jednání pak převzala agentura CzechInvest. „Díky poskytnutým prostředkům se novým hi-tech podnikatelům otevřou úplně nové obzory a příležitosti. Praha tak bude branou k využití kosmických technologií,“ dodal Kučera.

ESA BIC Prague bude sídlit v Paláci Adria. Spolufinancován bude hlavním městem Prahou, které na program poskytlo prostředky ve výši 22,3 milionu korun. Stejnou částku poskytne také Evropská kosmická agentura.

Newsletter