Babiš chce nižší 15% DPH u restaurací

 Ministerstvo financí navrhne v souvislosti se zavedením elektronické evidence tržeb snížení DPH u restaurací z 21 na 15 procent. Na pražské konferenci Elektronická evidence tržeb to uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Návrh zákona o evidenci tržeb chce předložit vládě 8. dubna. 

„My budeme navrhovat snížení DPH u restaurací a stravování z 21 na 15 procent. Jenom u tohoto,“ uvedl Babiš. Zkušenosti z Chorvatska podle něj ukazují, že některé restaurace po zavední on-line evidence tržeb zaznamenaly nárůst tržeb o 800 až 900 procent. 

Elektronická evidence tržeb by měla být v Česku zavedena od ledna 2016. „Termín 1. ledna je šibeniční, a není to zákon, tak když to estihneme 1. ledna, bude to 1. dubna,“ dodal Babiš. 

Celkové prvotní náklady na zazvedení elektronické evidence tržeb dosáhnou maximálně 350 milionů korun. „Počítám, že to vytendrujeme někde kolem 250, 280 milionů korun,“ uvedl Babiš. Ministerstvo očekává, že po úplném zavedení on-line evidence by mohl rozpočet získat navíc 12 miliard korun. Roční provoz systému vyjde podle Babiše na 250 milionů korun. 

Ministerstvo financí poslalo v únoru k připomínkám návrh zákona o evidenci tržeb. Cílem evidence tržeb je podle materiálu omezení šedé ekonomiky a efektivnější výběr daní, zejména DPH a narovnání tržního prostředí, kdy poctiví podnikatelé v různých oborech ekonomiky nejsou schopni konkurovat těm, kteří řádně neplatí daně. 

Evidovat tržby budou muset podle návrhu MF všichni poplatníci daně z příjmů právnických osob, kteří tržby přijímají v rámci své podnikatelské činnosti, a podnikající fyzické osoby, které přijímají tržby. Evidence tržeb by se tak měla týkat až 600.000 obchodníků, provozovatelů restaurací, hoteliérů, řemeslníků či poskytovatelů služeb. 

Babiš: ČR bude chtít výjimku u DPH

Nižší DPH: Knihy, léky, kojenecká výživa

Newsletter