Babiš chce prosadit přímé letecké spojení s Vietnamem

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se bude zasazovat o zavedení přímého leteckého spojení mezi ČR a Vietnamem. Uvedl to před dnešní konferencí k elektronické evidenci tržeb v tržnici SAPA. Konference nazvaná „Fámy a fakta o EET“ se konala právě v tržnici a měla by nastartovat spolupráci ministerstva financí a Finanční správy s vietnamskou komunitou.

„Náš národ je zvyklý, že Vietnamci s námi žijí dlouho. Také jsem se dozvěděl, že je prostor pro spolupráci. Určitě oslovím šéfa (Českého) aeroholdingu, aby začal pracovat na přímé lince do Vietnamu,“ uvedl Babiš.

Ministr si prohlédl tržnici SAPA, kde byl podle svých slov poprvé v životě. Dokonce se nechal v jednom z místních kadeřnictví ostříhat.

Babiš loni v březnu ve Sněmovně při obhajobě zavedení EET řekl, že vietnamští podnikatelé v maloobchodu neplatí daně. O několik dní později se za svůj výrok omluvil a dnes omluvu zopakoval. „Češi mají občas názor, že Vietnamci neplatí daně. Není to pravda,“ uvedl.

Zavedení EET schválila Sněmovna navzdory obstrukcím opozice letos v únoru. Pravicová opozice označila za nedemokratické ukončení rozpravy a na konci května představila návrh na zrušení zákona k Ústavnímu soudu.

Elektronická evidence tržeb (EET) by měla být v první fázi spuštěna od 1. prosince pro hotely a restaurace. Další firmy se budou do EET zapojovat v následujících měsících. Od března příštího roku budou muset evidovat tržby maloobchodní a velkoobchodní firmy. Od 16. měsíce od účinnosti mají být evidovány všechny tržby kromě tržeb řemeslníků, které se pod zákon dostanou od 18. měsíce. Vláda bude moci nařízením stanovit, že některé tržby nebudou od nabytí účinnosti zákona dočasně evidovanými tržbami.

Newsletter