Babiš: Chovancovi peníze navíc nedám

Ministr vnitra Andrej Babiš (ANO) dnes opět kritizoval požadavek svého vládního kolegy Milana Chovance (ČSSD), který chce pro svůj resort tři miliardy korun navíc na zvýšení počtu policistů a boj proti terorismu. Podle Babiše by se proti terorismu mělo bojovat přes tajné služby, ne navýšením počtu policistů v ulicích. Vicepremiér to řekl po dnešním jednání s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech. Zemana o svém postoji informoval, on se k tomu prý příliš nevyjádřil.

Babiš už dříve uvedl, že vnitro má ve svém rozpočtu rezervy a že by uvítal, kdyby ministři sociální demokracie uvažovali i o úsporách. Dnes znovu připomněl, že ministr vnitra dostal 1,38 miliardy korun na migraci a tyto prostředky podle Babiše čerpá minimálně – využil podle něj jenom 340 milionů korun. Vicepremiér poukázal i na to, že je v resortu vnitra neobsazených asi 2900 míst, z toho 2300 pro policisty.

„Já to spíš považuji za takové nějaké populistické prohlášení, protože si nemyslím, že když zvětšíme počet policistů v ulicích, že tím budeme bojovat proti terorismu. Já myslím, že proti terorismu se má bojovat přes rozvědky, přes tajné služby, infiltrací do prostředí, kde teoreticky by mohl vzniknout někdo, který by tady chtěl páchat teroristické činy. Ty komunity jsou známé,“ prohlásil Babiš.

O požadavcích ministra vnitra se prý navíc dozvídá z médií. Bezpečnost je podle Babiše nicméně priorita a je podle něj potřeba posilovat tajné služby.

Newsletter