Babiš dnes bude informovat o výsledku rozpočtu za loňský rok

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dnes na tiskové konferenci oznámí výsledky státního rozpočtu za loňský rok. Podle jeho dřívějšího vyjádření by hospodaření státu za loňský rok mělo skončit nejlepším výsledkem za posledních 20 let. Na celý rok 2016 byl schválen státní rozpočet se schodkem 70 miliard korun. Ke konci listopadu ovšem hospodařil stát s přebytkem 55,5 miliardy korun.

ČR měla přebytkový státní rozpočet v prvních třech letech své samostatné existence. Nejvíce v roce 1994, kdy to bylo 10,5 miliardy korun.

Za dobrým výsledkem rozpočtu v průběhu loňského roku je podle MF především růst daňových příjmů a ekonomický růst. Ekonomové ovšem již dříve upozornili, že lepší hospodaření rozpočtu kromě lepšího výběru daní souvisí také s poklesem investičních výdajů vlády na projekty spolufinancované z evropských fondů.

Podle materiálu, který v polovině prosince projednala vláda, chce MF navrhnout, aby se případný přebytek státního rozpočtu za loňský rok využil na snížení státního dluhu, konkrétně na dluhopisy splatné v roce 2017. Využití peněz ovšem musí schválit Poslanecká sněmovna v rámci projednání návrhu státního závěrečného účtu. Vláda jej musí poslancům předložit vždy do dubna následujícího roku.

Newsletter