Babiš konečně pochopil situaci, 700 mil. bude stačit, míní Mládek

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) chce, aby vláda už příští týden rozhodla o půjčce 700 milionů pro těžební společnost OKD. Částku dnes slíbil ministr financi Andrej Babiš po jednání s vedením firmy. „Konečně pochopil vážnost situace OKD,“ řekl Mládek ČTK. Doufá, že už se nic nestane a návrh ministři schválí příští středu na posledním zasedání před srpnovým volnem, protože peníze firma potřebuje už v srpnu na červencové výplaty. Problémy by tak mohly přijít v době, kdy budou vládní prázdniny.

Půjčka OKD se státu podle Mládka vrátí, ve vyrovnání s věřiteli bude mít privilegované postavení. Uvedl to na kritiku pravicové opozice, podle které nepůjde o půjčku ale nevratný dar či vyhozené peníze daňových poplatníků. „Měli by si prostudovat konkurzní právo,“ podotkl na adresu politiků opoziční ODS a TOP 09 ministr.

Mládek připomenul, že chtěl pro OKD celou miliardu. „Preferoval bych miliardu jako úvěrový rámec, ale i 700 milionů by mělo vyřešit problém,“ uvedl. Firma v úpadku podle něj potřebuje 400 milionů korun na provozní kapitál, 280 milionů korun na těžbu do konce roku a 320 milionů měla být rezerva na mimořádné události.

Podle dřívějšího Mládkova návrhu by měla půjčka jít za konkurzní podstatou, ideálně od podniku Prisko, který je pod ministerstvem financí a od začátku 90. let má na starosti vyrovnání závazků a pohledávek mladoboleslavské Škody. Návrh podá příští týden spolu s Babišem.

V dolech OKD se dál těží uhlí. Firma má nyní zhruba 9800 vlastních zaměstnanců, asi 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků. Ztráta zaměstnání ale hrozí i dalším tisícům lidí v navazujících profesích.

Newsletter