Babiš podpoří učitele jako prioritu, jednání budou pokračovat

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) je připraven učitele podpořit jako prioritu, vyplynulo z jeho dnešního jednání s vedením školských odborů. Jednání o konkrétním zvýšení platů budou pokračovat, rozhodnout musí vláda. Babiš je přesvědčen, že by měla více podpořit profese, jejichž průměrné platy patří k nejnižším. Vedle učitelů podle něj jde ještě o pracovníky finanční správy, s jejichž odboráři se dnes ráno rovněž sešel.

Odbory požadují, aby se učitelům i nepedagogickým pracovníkům ve školách příští rok zvýšily platy minimálně o deset procent. Vláda jedná o tom, že by se mohly zvýšit po pěti procentech v každém z následujících tří let, uvedl předseda školských odborů František Dobšík. „Vysvětlovali jsme mu (Babišovi – pozn. red.), že pokud se nepřidá teď, tak ta motivace je naprosto nedostačující,“ poznamenal.

Konkrétní úroveň zvýšení platů záleží na výsledku vyjednávání o státním rozpočtu na příští rok. „Nehovořím o procentech, ale o strategii, kdy bychom měli konečně rozlišit jednotlivé profese. Navýšit nejvíc u těch, kde ten průměrný plat je nejnižší,“ řekl Babiš.

Znovu zkritizoval závěry pondělního jednání vlády, která hlasy ministrů ČSSD a KDU-ČSL navzdory jeho negativnímu stanovisku schválila navýšení rozpočtu na vědu o 3,7 miliardy korun a přidání 3,6 miliardy korun zdravotnictví prostřednictvím zvýšení odvodů za státní pojištěnce. „Už došlo k odkrojení rozpočtu o 7,3 miliardy a to je přesně těch deset procent pro učitele. Myslím, že právě oni měli dostat prioritně ty peníze,“ řekl.

Prostor pro zvýšení platů učitelů ještě podle něj v rozpočtu je. Také školské odbory chtějí nyní dále jednat, případné protestní akce zatím nejsou na pořadu dne. „Budeme se soustředit na přesvědčování ostatních, aby školství byla priorita. Je to otázka hledání kompromisu a zdrojů,“ dodal Dobšík.

Návrh rozpočtu na rok 2017, který na pondělním jednání vlády předložilo ministerstvo financí, zatím nezahrnuje prakticky žádný růst platů státních zaměstnanců. Platy učitelů a dalších pracovníků škol rostly loni pomaleji než v jiných sektorech ekonomiky. Zatímco průměrné hrubé platy v nepodnikatelské sféře se zvýšily o 3,5 procenta na 26.787 korun, pracovníkům škol a školských zařízení rostly platy o 2,2 procenta na 23.579 korun. Učitelům i nepedagogickým pracovníkům se sice zvýšila tarifní složka platu, ale klesly odměny.

Newsletter