Americká inflace v dubnu meziročně vzrostla nad 4 %, v jádrovém vyjádření na 3 %. Nad konsensus vyšší čísla zesilují spekulaci o politice Fedu. Výnosy US bondů rostou, dolar sílí. Měny regionu na americká data reagovaly mírným oslabením, prvotní ztráty ale rychle zčásti smazaly.

Babiš předpokládá, že vláda se ve středu shodne na rozpočtu

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) předpokládá, že se vláda ve středu definitivně dohodne na návrhu státního rozpočtu na příští rok. Novinářům to řekl dnes po tiskové konferenci na ministerstvu dopravy. Neuzavřené kapitoly chce projednat ráno na předsednictvu před středečním jednání kabinetu. Schodek má zůstat na 60 miliardách korun, uvedl Babiš.

Vicepremiér dnes novinářům řekl, že nejvyšší prioritu budou mít v rozpočtu dopravní stavby. Se schodkem už Babiš nechce hýbat. Zbývá podle něj uzavřít dohodu s ministerstvem vnitra, které v pondělí požádalo o 1,1 miliardy korun navíc, a s ministerstvem pro místní rozvoj.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) si v pondělí řekl o 600 milionů korun pro policii na boj proti terorismu, dalších 200 milionů chtějí policisté na opravy nemovitostí. Do budov chce investovat 150 milionů i samo vnitro, stejnou částku chtějí na protiteroristická opatření hasiči.

Babiš v pondělí řekl, že navýšení rozpočtu vnitra o další miliardu z aktuálně navržených zhruba 63 miliard nepovažuje za reálné. Dnes před novináři poznamenal, že zatímco v minulosti vládní strany schvalovaly rozpočet na úrovni předsedů koaličních stran, letos poprvé vyjednávají ministři za ČSSD zvlášť.

Newsletter