Babiš představí výsledky činnosti Finanční správy a její plány

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dnes na tiskové konferenci představí výsledky dosavadní činnosti Finanční správy včetně analýzy kontrolního hlášení. Dále chce ministerstvo představit nové daňové přiznání, které by mělo mít dvě strany místo dnešních čtyř, nebo rozšíření paušálních daní.

Kontrolní hlášení k DPH účinné od letoška jsou jedním z nástrojů, které mají zabránit daňovým únikům. Firmy musí podávat kontrolní hlášení každý měsíc. Pro fyzické osoby, které jsou plátci DPH, je lhůta pro kontrolní hlášení závislá na lhůtě přiznání u daně z přidané hodnoty. Fyzické osoby mohou přiznání podávat měsíčně nebo čtvrtletně.

Podle pondělního vyjádření ministerstva financí k rozpočtu je díky kontrolnímu hlášení v letošním roce například lepší výběr daně z přidané hodnoty. „Inkaso DPH pozitivně ovlivnily zejména nižší nadměrné odpočty. Pokles nadměrných odpočtů je způsoben hlavně účinností letos zavedeného kontrolního hlášení, které cílí na eliminaci podvodů, kdy jsou neoprávněně nárokovány nadměrné odpočty DPH,“ uvedlo ministerstvo.

O plánech na daňové přiznání s dvěma stránkami hovořili zástupci ministerstva financí již letos v červnu. Mělo by se týkat zaměstnanců, kteří si ho sami podávají. Opatření by mělo vést ke zjednodušení daňového systému.

Newsletter