Babiš: Řecko potřebuje odpis dluhů a odchod z eurozóny. Situace se zopakuje

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) nepovažuje výsledek summitu eurozóny k Řecku za dobrý. Za pár let se podle něj bude situace opakovat. Za řešení má odchod Řecka z eurozóny a částečný odpis jeho dluhů, sdělil dnes ČTK. Členské země eurozóny se po celonočním jednání dohodly na tom, že Řecko bude moci začít jednat o třetím programu pomoci ze záchranného fondu eurozóny. Podmínkou je rychlé zahájení tvrdých reforem.

Program Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) pro Řecko obsahující tvrdé reformy a finanční podporou dnes po 17 hodinách jednání jednomyslně schválilo všech 19 zemí eurozóny. „Jinými slovy to znamená pokračující podporu pro Řecko. Je ale potřeba dodržet přísné podmínky,“ řekl na tiskové konferenci předseda jednání Donald Tusk.

Babiš závěry summitu za krok správným směrem nepovažuje. „Krok to není dobrý a za pár let bude eurozóna ve stejné situaci jak v (roce) 2011 a dnes,“ je přesvědčen. „Řešení je odchod z eurozóny a částečný odpis dluhů. Závazky Řecka vůči eurozóně budou mít na řeckou ekonomiku a společnost velmi negativní dopad,“ doplnil.

Formálně rozhodnutí eurozóny musí potvrdit také několik parlamentů členských zemí, významný je v tomto ohledu i ten řecký.

Newsletter