Babiš: Výpověď koaliční smlouvy nemusí znamenat odchod z vlády

Pokud ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) podepíše navrhovanou reorganizaci policie, bude to hrubé porušení koaliční smlouvy a hnutí ANO ji zřejmě vypoví, řekl novinářům po dnešním jednání vlády předseda ANO Andrej Babiš. Vypovězení musí schválit předsednictvo a neznamená odchod z vlády, v té chce hnutí zůstat a plnit program, uvedl dále Babiš.

„Probíhá dohodovací řízení, které neskončilo,“ řekl novinářům Babiš. Kdyby Chovanec reformu v takové situaci policii potvrdil, deklaroval by tím podle předsedy ANO, že koaliční smlouva je cár papíru. V případě výpovědi by však podle Babiše mohlo ANO v respektování smlouvy pokračovat. „Ale máme možnost se chovat jako pan Chovanec, že ji nebudeme dodržovat,“ uvedl.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) situaci popisovanou Babišem nepovažuje za neobvyklou. „Nebyli bychom jediná země, jsou země, kde nic jako koaliční smlouva není,“ řekl Pelikán. Babiš si myslí, že ANO by v případě výpovědi mělo „uvolněné ruce“.

Babiš zopakoval své argumenty, které proti reformě zahrnující mimo jiné sloučení protikorupčního útvaru a Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) má. Reforma podle něj především není dobře připravená, materiál, který s ní počítá, vůbec neexistuje. Chtěl by ji projednat standardně ve vládě, jako je to s jinými body.

Přijatelné pro ANO není ani odložení platnosti plánových změn ze začátku července na srpen, o kterém se hovořilo po úterním jednání Bezpečnostní rady státu.

Newsletter